SRBIJA

Konačni obračun: Zajednički udar Britanaca i Albanaca na sam temelj srpskog naroda

Ako se najnovije optužbe kosovskih Albanaca protiv SPC povežu sa napadima koji su svojevremeno došli iz Velike Britanije, od Ališe Kerns, može se zaključiti da su ti napadi sinhronizovani. Jer cilj je konačni obračun sa SPC, uprkos činjenicama i istini.
Sputnik
Ovako dr Miloš Ković, istoričar i profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, komentariše najnovije optužbe albanskih političara i „analitičara“ protiv eparhije Raško-prizrenske Srpske pravfoslavne crkve.

Ponavljanje starih mantri

Prilikom napada na Srpsku pravoslavnu crkvu, kosovski Albanci nisu inovativni, naprotiv, ponavljaju stare mantre koje je svojevremeno u britanskom Parlamentu izrekla poslanica Ališa Kerns: da srpska crkva učestvuje u švercu oružja iz Srbije na Kosovo i Metohiju.
Ovu mantru posvećeno ponavlja Gerakućin Kuči, „ekspert“ Instuta Oktopus, nevladine organizacije koja za sebe tvrdi da predstavlja „svjetionik izvrsnosti u području strateške analize i istraživanja hibridnog ratovanja“.
Kuči je ovu klevetu ponovio gostujući na jednoj od gledanijih prištinskih televizija, iako su klevete koje je iznela Kernsova demantovali Kfor i Euleks, a kosovska policija, iako se svojski trudila da poveže SPC i dešavanja u Banjskoj, to nije uspela. Kuči odlazi i dalje od toga, pa postavlja pitanje „kakvi ljudi žive tamo (u srpskim manastirima)“.
Selim Pacoli, nekadašnji zamenik gradonačelnika Prištine i zvaničnik stranke „Novi savez Kosova“ u svojim izjavama još je ekstremniji, pa verovatno trudeći se da u ekstremizmu nadvisi i Aljbina Kurtija, optužuje SPC da je bila organizator nasilja nad Albancima i poziva na etničko čišćenje Srba sa Kosova i Metohije, po ugledu na „Oluju“.
Na ove mantre eparhija Raško-prizrenska odgovara činjenicama – prvo da niko nije mogao da SPC dovede u vezu sa nekakvim švercom oružja, kao i da je, štaviše, Crkva pomagala Albancima tokom oružanih sukoba na Kosovu i Metohiji devedesetih godina prošlog veka i navodi da je manastir Dečani bio sklonište za brojne Albance.

Istina najjače oružje

Prema Kovićevim rečima, među Albancima ima i onih koji znaju da je sve ono što je vezano za kulturno nasleđe na Kosovu i Metohiji vezano za Srpsku pravoslavnu crkvu, uz nekoliko izuzetaka koji su ostali iz Osmanske ere, navodi Ković.
„Ima među Albancima i onih koji znaju koliko je važno nasleđe Srpske pravoslavne crkve, ne samo za Srbe nego i za razumne Albance. Ali u vremenima kakva su ova naša, ekstremisti se najjače i najdalje čuju. A ove izjave spadaju u arsenal krajnje ekstremnih“, navodi on.
Srpska pravoslavna crkva na Kosovu i Metohiji najbolje i jedino mogu da se odbrane istinom, smatra naš sagovornik. Upravo takvo je i saopštenje koje je Eparhija raško-prizrenska izdala, u kome se samo ponavljaju činjenice.
„Nema, dakle, ni jedne činjenice koja može da potvrdi umešanost Srpske pravoslavne crkve u ovaj ili onaj vid političke ili oružane borbe. Tako da crkva u onoj meri u kojoj su joj dostupni mediji i živi kontakti može da se odbrani. Crkva može da se odbrani samo istinom i čuvanjem kanala preko kojih može da se oglasi. Takve su medijske kuće među kojima je i Sputnjik“, zaključuje Ković.
SRBIJA
Eparhija raško-prizrenska: Lažne optužbe na račun SPC šire Albanci na KiM
Pogledajte i:
Komentar