RUSIJA

Mislili su da imaju Rusiju u džepu, a onda je došao Putin...

Nakon raspada SSSR u Rusiji je vladala euforija, narod je bio oduševljen time što su postali deo demokratskog, zapadnog sveta, rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov u intervjuu Takeru Karlsonu. Uskoro je usledilo razočarenje i dolazak na vlast Vladimira Putina.
Sputnik

„U početku je vladala euforija. Mislili smo, da smo deo liberalnog, demokratskog sveta. Da je kraj istorije. Ali ubrzo je većini Rusa postalo jasno da smo devedesetih godina bili tretirani, u najboljem slučaju, kao mlađi partner (čak ni „partner“), već kao mesto gde Zapad može sve da uredi kako želi. Sklapali su dogovore sa oligarsima, kupovali resurse i imovinu", rekao je ruski ministar.

Kako je istakao, Amerikanci su mislili da im je Rusija „u džepu“. Jeljcin i Klinton su se smejali i šalili. Ali na kraju svog predsedničkog mandata, Jeljcin je počeo da razmišlja da to nije ono što bi želeo za Rusiju.
„Mislim da je imenovanje Putina za premijera bilo očekivano. Tada je Jeljcin podneo ostavku i blagoslovio Putina za svog naslednika na predstojećim predsedničkim izborima. Kada je Putin postao predsednik Rusije, on je bio otvoren za saradnju sa Zapadom. On to redovno pominje kada daje intervjue ili govore na raznim međunarodnim događajima. Prisustvovao sam njegovim sastancima sa Džordžom Bušom i Barakom Obamom“, objasnio se Lavrov.
On je evocirao uspomene na samit NATO-a u Bukureštu 2008. godine (nakon sastanka Saveta NATO-Rusija) kada je najavljeno da će Gruzija i Ukrajina pristupiti alijansi.

„Zapadnjaci su to pokušali da nam „prodaju“. Pitali smo, zašto? Tokom ručka, ruski predsednik Vladimir Putin je upitao šta je razlog za ovu odluku. Rečeno nam je da ove izjave nisu obavezujuće i da im je za početak procesa pridruživanja NATO-u potreban zvaničan poziv. Bila je parola: „Ukrajina i Gruzija će biti u NATO-u“. Ali za neke ljude u Gruziji to je postalo opsesija. Mihail Sakašvili je poludeo i pod zaštitom misije OEBS-a započeo rat protiv svog naroda, sa ruskim mirovnjacima na terenu. Da je on prvi započeo, potvrdila je istraga EU, koja je zaključila da je on dao naređenje za početak napada“, istakao je on.

Sa druge strane, Ukrajincima je trebalo duže vreme, da krenu tim putem, podsetio je Lavrov.
RUSIJA
Od iračke agresije do Kosova: Američka spoljna politika se zasniva na lovu u mutnom
Komentar