Arheolozi od 2019. godine isražuju San Kašano dei Banji, gradić na vrhu brda oko 160 kilometara severno od Rima, a u protekle dve godine predstavili su brojna izvanredna otkrića.
San Kašano je imao svetilište povezano sa izvorima tople vode koji su se koristili u svrhe lečenja još u 3. veku pre nove ere, saopštilo je Ministarstvo. Etruščani i Rimljani su tamo bacali daove koji se sada iskopavaju.
Najnovija otkrića, smeštena gotovo pet metara ispod zemlje, uključuju muške i ženske bronzane skulpture, hiljade novčića, zlatnu krunu i prsten, drago kamenje i niz skulptura zmija.
Jedna od skulptura dugačka je gotovo jedan metar i verovatno predstavalja prikaz Agatosa Daimona, bradatog zmijolikog boga s rogovima iz grčke mitologije, koji je možda bio zaštitnik izvora. To je bila najveća bronzana skulptura ovog boga dosad pronađena, navodi se u saopštenju, i napominje da se manji primerci čuvaju u Britanskom muzeju u Londonu i Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.
Pronađene su i hiljade ljuskih jaja, kao i netaknuta jaja s malim rupicama u kojima se vidi žumance, zatim grančice ukrašene biljkama i šišarkama kao deo zemaljskih darova svetilištu.
Veruje se da je artefakte San Kašana kroz vekove očuvalo toplo blato izvora. Trebalo bi da budu izloženi u novom muzeju čije se otvaranje očekuje krajem 2026. godine.
Pogledajte i: