Ukratko, ovaj potez će drastično promeniti poslovnu politiku „Gugla“, ali običnim korisnicima ne bi trebalo da znači ništa. Razlog zašto se ništa neće promeniti nije teško uočiti; treba samo pogledati koje bi kompanije bile spremne i sposobne da kupe „Hrom“ od „Gugla“, piše „Pi Si Čip“.
Mislite li da će Džef Bezos tretirati vas i vaše podatke bolje od „Gugla“? Da li će nekako učiniti internet boljim mestom ako iznenada kupe jedan od najpopularnijih internet pretraživača na svetu?
Malo je verovatno da će se to desiti. Nakon što „Gugl“ iscrpi sve opcije i isproba svaki trik koji im padne na pamet, mnogi stručnjaci veruju da je malo verovatno da će se stvari promeniti na bolje.
Ali prodaja „Hroma“ ili „Androida“, njihove klaud platforme ili bilo kog drugog „velikog“ proizvoda neće dovesti do promena na bolje. Čak i ako bi prodaja „Hroma“ pomogla potrošačima, mnogo zavisi od pronalaženja kupca koji može da se suoči sa regulatornom kontrolom sa kojom se „Gugl“ sada suočava.
Poenta je da su svi „Big Teh“ igrači podjednako „dobri“ ili ne dobri, u zavisnosti od toga kako na to gledate, što znači da „Gugl“ nije ništa bolji ni gori od drugih, kao što je na primer „Majkrosoft“ ili „Epl“.
Predlozi za restrukturiranje „Gugla
Američko Ministarstvo pravde objavilo je dokument od 23 strane kojim poziva na razbijanje „Gugla“ uključujući prodaju „Hroma“ i ograničenja za operativni sistem „Android“. Prema tvrdnjama Ministarstva, prodaja „Hroma“ bi trajno zaustavila „Guglovu“ kontrolu nad kritičnom pristupnom tačkom za pretragu i omogućila rivalima pristup pretraživaču koji mnogi korisnici koriste kao kapiju ka internetu.
Ministarstvo takođe zahteva da „Gugl“ prestane da favorizuje svoj pretraživač na Android uređajima. Ako to ne učini, predloženo je da kompanija proda svoj mobilni operativni sistem.
Pored toga, Ministarstvo predlaže da „Gugl“ omogući razdvojeno sindikovanje rezultata pretrage i proda podatke o klikovima i upitima kako bi pomogao konkurentskim pretraživačima i AI start-apima.
„Gugl“ je na svom blogu „Kivord“nazvao predloge Ministarstva zapanjujućim i upozorio da bi oni mogli naneti štetu potrošačima i tehnološkom liderstvu SAD. Kent Voker, predsednik za globalna pitanja i glavni pravni zastupnik „Gugla“, napisao je:
„Ministarstvo se odlučio za radikalnu intervenciju koja bi naštetila Amerikancima i globalnom liderstvu SAD. Ovaj predlog ide daleko izvan sudske odluke i razbija čitav niz „Guglovih“ proizvoda koje ljudi vole i svakodnevno koriste.“
Pogledajte i: