SVET

Sijarto: Tražili smo izuzeće „Gasprombanke“ iz sankcija; Bez jednoglasne odluke o Kijevu u NATO-u

Mađarska se obratila Sjedinjenim Američkim Državama sa molbom da se „Gasprombanka“ izuzme iz sankcija prilikom plaćanja za gas koji se isporučuje iz Rusije u Evropu, izjavio je ministar spoljnih poslova i spoljnoekonomskih veza Mađarske Peter Sijarto.
Sputnik
Mađarski ministar je ovo saopštio američkom državnom sekretaru Entoniju Blinkenu tokom razgovora na tu temu na marginama sastanka šefova diplomatija zemalja NATO-a u Briselu.

„Rekao sam državnom sekretaru SAD da smo uputili zahtev relevantnim američkim organima da se 'Gasprombanka' isključi iz sankcija prilikom plaćanja prirodnog gasa. To ne bi bila neka neobična situacija, uzimajući u obzir da za nekoliko ruskih banaka važi izuzeće prilikom isporuka uranijuma Sjedinjenim Američkim Državama“, objasnio je Sijarto.

On je zatražio da na sličan način to bude omogućeno zemljama Centralne i Istočne Evrope prilikom plaćanja gasa.

NATO primorava Ukrajinu na smanjenje starosne granice za mobilizaciju

Pored toga, Sijarto je govoreći o situaciji u Ukrajini, ocenio da Mađarska smatra da je snižavanje starosne granice za mobilizaciju u Ukrajini opasno i vodi eskalaciji, a da zemlje NATO-a primoravaju Ukrajinu na to.
„Sinoć su mnogi (ministri spoljnih poslova zemalja NATO-a) namerno, ako ne agresivno i nasilno, zahtevali da Ukrajinci smanje starosnu granicu za mobilizaciju. To znači da žele da nateraju Ukrajinu da pošalje još više mladih ljudi na front, a to bi značilo još nemilosrdniju mobilizaciju“, rekao je Sijarto mađarskim novinarima nakon drugog dana sastanka ministara spoljnih poslova zemalja alijanse, a prenela je TV M1.
Prema njegovim rečima, Mađarska smatra i snižavanje starosne granice i povećanje obuke ukrajinskih vojnika, kao i slanje novog oružja „opasnim predlogom“, koji produžava sukob i povećava rizik od eskalacije i povlači veće žrtve.

Nema jednoglasne odluke o članstvu Kijeva u NATO

On je takođe naglasio da se ministri spoljnih poslova NATO nisu jednoglasno izjasnili povodom članstva Ukrajine u Alijansu, jer bi njen prijem značio sukob NATO-a i Rusije.
Sijarto se pozvao na član 10 Sporazuma o NATO-u u kom se navodi da „u Alijansu mogu biti pozvane one evropske zemlje, koje bi mogle doprineti bezbednosti saveznika, a u slučaju Ukrajine to očigledno nije tako“.
Sijarto je prethodno saopštio da je u utorak razgovarao telefonom o situaciji sa ministrima energetike Srbije, Slovačke i Turske, a da nakon sednice ministara spoljnih poslova članica NATO-a u Briselu odlazi u Vašington.
Pogledajte i:
Komentar