„Hajat Tahrir el Šam“ je moćna teroristička grupa, nastala iz sirijskog ogranka Al Kaide – „Džabhat el Nusre“ (zabranjena u Rusiji).
Tokom svog formiranja 2012. godine i učešća u građanskom ratu u Siriji, „Džabhat el Nusra“ je stekla reputaciju najbrže rastućeg i najagresivnijeg dela takozvane oružane sirijske opozicije. Konkretno, preuzela je odgovornost za 57 od 70 samoubilačkih napada, izvršenih za vreme od početka sukoba u Siriji do početka juna 2013. godine.
Pored toga, „Džabhat el Nusra“ se tereti za mnogobrojne ratne zločine, uključujući odmazdu nad zarobljenim vojnicima vladinih snaga i civilima, uglavnom prestavnicima alavitske i šiitske veroispovesti.
Sredinom septembra 2015. godine ekstremisti „Džabhat el Nusre“ pogubili su 56 zarobljenih vojnika sirijske vojske koje su zarobili prilikom zauzimanja aerodroma Abu el Duhur 9. septembra 2015. godine, koji se nalazi u provinciji Idlib.
„Džabhat el Nusra“ je nekoliko puta menjala ime. Godine 2016. došlo je do preimenovanja organizacije u „Džabhat Fath el Šam“ („Front za osvajanje Levanta“). Rukovodstvo terorista javno je proglasilo prekid veza sa Al Kaidom. Godine 2017. dogodila se još jedna promena naziva u „Hajat Tahrir el Šam“ („Organizacija za oslobođenje Levanta“).
Grupe i njihove vođe
Lider „Hajat Tahrir el Šama“ je sirijski islamista Abu Muhamed el Džulani. Po rođenju je dobio ime Ahmad Husein el Šaraa, porodica je iz provincije Kuneitra u južnoj Siriji, na Golanskoj visoravni. Diplomirao je medije na Univerzitetu u Damasku.
Sa početkom američke okupacije Iraka, Džulani se uputio tamo. Pridružio se Al Kaidi u Iraku i zbližio se sa njenim vođom, jordanskim teroristom Abu Musabom el Zarkavijem, koji se borio protiv sovjetskih trupa u Avganistanu i odrobijao u Jordanu zbog subverzivnih akcija protiv kralja. Zarkavi se zakleo na vernost Osami bin Ladenu 2004, a ubrzo su ga ubile Sjedinjene Države.
Al Kaida je u Iraku izvela brojne terorističke napade, uključujući eksplozije miniranih automobila, ciljajući na strance, Iračane koji sarađuju sa američkom vojskom i novom iračkom administracijom u Iraku i iračke muslimane šiite.
Godine 2006. „Al Kaida u Iraku“ postala je deo terorističke grupe DAEŠ (zabranjena u Ruskoj Federaciji). Četiri godine kasnije, Abu Bakr el Bagdadi je postao njen vođa.
I Bagdadija i Džulanija uhvatili su Amerikanci i proveli su neko vreme u logoru „Kamp Buka“ u Iraku. Obojica su puštena nakon nekog vremena.
Sa izbijanjem građanskog rata u Siriji, Bagdadi tamo šalje Džulanija da stvori strukturu Al Kiade – „Džabhat el Nusra“.
Sa rastom „El Nusre“ u Siriji i njenim uticajem tamo, Abu Bakr el Bagdadi objavljuje da se DAEŠ i „Džabhat el Nusra“, dve grupe povezane sa Al Kaidom, sada spajaju u jednu grupu pod zastavom DAEŠ-a. Dolazi do sukoba interesa među teroristima.
Džulani, vođa „Džabhat el Nusre“, i Ajman el Zavahiri, vođa Al Kaide, odbacuju spajanje.
Godine 2014, štab Al Kaide je objavio da povlači podršku DAEŠ-u. Počinju oružani sukobi između „Džabhat el Nusre“ i grupe koju predvodi Bagdadi. Oružani sukob nazvan je „građanski rat džihadista“.
Iako su obe grupe moćne – u leto 2014. DAEŠ je zauzela Mosul u Iraku i proglasila „kalifat“, Džulani je uspeo da održi vlast nad „Džabhat el Nusrom“ u oružanim sukobima sa DAEŠ-om u Siriji. Terorističke grupe su do danas konkurenti u angažovanju džihadista.
Američki Stejt department uključio je El Džulanija u spisak „posebno opasnih terorista“ 2013. godine, a četiri godine kasnije objavio je nagradu od 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do njegovog hapšenja. Nagrada važi do danas.
Prethodno, teroristi „Hajat Tahrir el Šama“ (grupa zabranjena u Rusiji, nekadašnja „Džabhat el Nusra“) uspeli su da zauzmu Alep zahvaljujući ukrajinskim savetnicima koji su im pomagali u pripremi dronova, kao i korišćenju američkih naprednih tehnologija, među kojima je i satelitska navigacija, saopštio je obavešteni izvor blizak sirijskim obaveštajnim službama.
Pogledajte i: