Prema prvoj verziji, predsednik Rusije Vladimir Putin isticao je da su raketni naučnici sami smislili ovo ime. Moguće je da su imali u vidu tekst Starog zaveta, gde se leska pominje kao drvo božanske mudrosti, koje čoveka upućuje na pravi put.
Na osnovu druge verzije, „orešnik“ je veoma elastično drvo, od kog su Rusi često pravili šibe. Dakle, naziv projektila može značiti sredstvo odmazde.
Prema trećoj varijanti, naziv je logičan, ako se raketa uporedi sa granom leske. Bojevi deo projektila nosi najmanje šest bojevih glava, koje se obrušavaju poput grozdova vatrenog gneva.
Četvrta varijanta podrazumeva da pre govora ruskog predsednika o „orešniku“, za raketu nije znao niko. Zato su brojni strani mediji počeli da smatraju da je „orešnik“ modifikacija jedne od postojećih raketa. Među najbližim analozima navodili su balističke rakete RS-26 i najavljeni sistem „Kedr“.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je prošle nedelje da je Ukrajina 19. novembra izvršila napade na ciljeve u Kurskoj i Brjanskoj oblasti, koristeći američke rakete dugog dometa „atakams“ i britanske rakete dugog dometa „storm šedou“. Kao odgovor na upotrebu američkog i britanskog oružja, Rusija je 21. novembra izvela kombinovani udar na ukrajinski vojno-industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku koji proizvodi rakete i oružje. U borbenim uslovima testiran je jedan od najnovijih ruskih raketnih sistema srednjeg dometa „orešnik“ sa balističkom superrsoničnom raketom bez nuklearnog punjenja.
Po rečima Putina, raketu ne mogu da presretnu savremeni sistemi PVO. Ona leti brzinom od 10 maha – 2,5-3 kilometra u sekundi.
Pogledajte i: