KULTURA

Ruski i srpski filmski svetovi bliži nego ikad: Kusturica, Dostojevski i novi talas saradnje /video/

Najava velikog srpskog reditelja Emira Kusturice da planira da naredne godine u Rusiji snima film prema motivima romana Fjodora Dostojevskog predstavlja podsticaj za jačanje i širenje saradnje Rusije i Srbije u oblasti kinematografije, koju promoviše i Festival ruskog filma, kaže u razgovoru za Sputnjik generalna direktorka „Roskina“ Elza Antonova.
Sputnik
Festival ruskog filma otvoren je 28. novembra u Ruskom domu u Beogradu, premijernom projekcijom ratne drame „Vazduh“ reditelja Alekseja Germana Mlađeg. Do 1. decembra publika u Beogradu, kao i u Novom Sadu i Nišu, biće u prilici da pogleda još sedam ostvarenja savremene ruske kinematografije.
Manifestacija je organizovana posredstvom „Roskina“ i u saradnji s Ministarstvom kulture Rusije, a tim povodom u Beograd je doputovala i delegacija ruskih sineasta, među kojima su reditelji Aleksej German Mlađi i Olga Atatjeva, producenti Katarina Filipova i Grigorij Podzemeljni, scenarista Aleksandar Arhipov i drugi.
Na programu festivala su i bajkoviti blokbaster „Po štukinoj zapovesti“, porodični filmovi „Moj divlji drug“, „Vatrena lisica“ i „Pravim korak“, još jedna ratna drama „Prvi Oskar“, kao i „Hofmanove bajke“.
„Reč je o najgledanijim i najznačajnijim filmovmima snimljenim u protekle dve godine, a svaki od njih obrađuje važne teme. Posebno, naravno, stavljamo akcenatna 80. godišnjicu oslobođenja Beograda od fašističke vojske, koja je obeležena prošlog meseca. Sledeće godine obeležavamo veliki praznik za našu državu, a to je 80. godišnjica Velike pobede. Biće velikih susreta i razgovora na temu pobede. I nama je veoma važno da sada nosimo zastavu pobede i da pričamo mladim generacijama o svojoj istoriji“, ističe Elza Antonova u razgovoru za Sputnjik.
Direktorka „Roskina“, koji ove godine slavi 100 godina postojanja“, ističe da ta državna filmska institucija već ima bogatu tradiciju kada je reč o negovanju saradnje sa predstavnicima srpske i nekadašnje jugoslovenske kinematografije.
„Još u sovjetsko vreme imali smo moćno predstavništvo za film, koje je organizovalo festivale i distribuciju jugoslovenskog sadržaja u Rusiji. Ovaj festival, koji se održava po treći put, predstavlja nastavak te tradicije“, istakla je Antonova.
Ona je podsetila na to da je Festival ruskog filma 2022. godine održan samo u Beogradu, da je naredne godine u ruskim filmovima mogla da uživa i publika u Novom Sadu, a da se ove godine u manifestaciju uključio i Niš.
„Cilj ovog festivala nije samo promocija ruskog filma, već i jačanje kulturnih veza Rusije i Srbije. Uz filmske projekcije, organizuju se i poslovni susreti sa srpskim stvaraocima, koji su usredsređeni na mogućnosti zajedničke produkcije“, kaže Antonova.
Antonova ističe da je jedan od osnovnih ciljeva „Roskina“ da poveže rusku i srpsku filmsku industriju.
„U ovom trenutku naš glavni zadatak jeste da se obe strane u oblasti filmske industrije upoznaju, iz Ruske Federacije, i iz Srbije, kako bismo ojačali kulturne veze, uključujući i stvaranje koprodukcija. U ovom trenutku već znamo da je veliki Emir Kusturica izjavio da želi da snima film u Ruskoj Federaciji. Snimanje će početi 2025. godine, prema motivima romana Fjodora Dostojevskog. Nadamo se da ćemo takve zvučne najave čuti i od naših, ruskih reditelja“, ističe Elza Antonova.
Ona je optimistična i kada je reč o distribuciji ruskih filmova u Srbiji.
„Srbija je među deset najvažnijih regiona za distribuciju ruskih filmova. Već su prikazivani filmovi kao što su 'Sluga 2', 'Maša i medved' i 'Koščej besmrtni', a očekujemo i da će filmovi s ovog festivala takođe biti dostupni široj publici“, navodi Antonova.
Govoreći o izazovima i problemima s kojima se ruska kinematografija suočava u ovom trenutku, budući da ruski filmovi, uprkos kvalitetu, nisu rado viđeni u zapadnim zemljama, Antonova je navela da su teške okolnosti u kojima se našla celokupna ruska kultura podstakle sve koji se bave umetnošću da se udruže i da stvaraju velike projekte.
„Vlada Rusije podržava tu ideju, jer je film, kao što znamo jedna od najvažnijih umetnosti. I nedavno je premijer Rusije doneo odluku da se finansiranje kinematografije na državnom nivou od 2030. poveća za 2,6 milijardi rubalja godišnje. Ukupan obim podrške kinematografiji u Ruskoj Federaciji sada, to ni za koga nije tajna, čini 16,2 milijarde rubalja godišnje. To su prilično pristojni iznosi koji omogućavaju podršku režiserima i producentima da stvaraju kvalitetne filmove“, ističe Elza Antonova.
Komentar