Samit lidera Zapadnog Balkana i lidera EU, koji je trebalo da bude održan u Neumu 4. i 5. decembra, najavljivan je, kao i svake godine – kao važan događaj na kome se okupljaju ključni politički akteri iz regiona i EU s ciljem jačanja saradnje i razmatranja važnih političkih, ekonomskih i društvenih pitanja.
Međutim, ovogodišnji samit je otkazan odlukom domaćina – zajedničkih institucija BiH jer je, kako je saopšteno, pao tender za organizaciju ovog skupa!?
Posledica nesposobnosti političkog Sarajeva
Za Sinišu Sikimića, asistenta na banjalučkom Fakultetu političkih nauka, samit je bio prilika da se BiH predstavi u najboljem svetlu, bez obzira na neslaganja po gotovo svim pitanjima kako bi ta država trebalo da funkcioniše. Međutim, dogodilo se upravo suprotno – BiH se obrukala.
Otkazivanje samita posledica je nesposobnosti zajedničkih institucija, kao i neznanja i bahatosti. Odmah posle saopštene odluke o otkazivanju samita počeo je krizni pi-ar, pa je zamenik predsedavajućeg Saveta ministara i ministar odbrane BiH, Zukan Helez, saopštio da samit nije otkazan, već je navodno odložen za januar.
„Kao da se nisu dovoljno obrukali što su ga otkazali zbog tako banalnih stvari“, komentariše naš sagovornik.
Nije normalno da samit na visokom nivou organizuje privatna firma
To što BiH „pada“ na najbanalnijim pitanjima, prema Sikimićevim rečima, trebalo bi staviti u širi kontekst događaja u BiH. Bošnjački politički lideri pozivaju tzv. „međunarodnu zajednicu“ da uvede sankcije rukovodstvu drugog entiteta, Republike Srpske i uživaju kada se to dogodi, a likovali su i kada je američko Ministarstvo finansija uvelo sankcije i Srpskoj demokratskoj stranci, opozicionoj partiji u Republici Srpskoj.
„Mi tu, dakle, imamo potpuno odsustvo bilo kakve želje za izgradnjom kakve-takve zajedničke budućnosti“, konstatuje Sikimić.
Otkazivanje tako značajnog događaja kao što je Samit lidera Zapadnog Balkana i EU svojevrstan je diplomatski presedan.
„To govori o neozbiljnosti ove države i verujem da će BiH snositi posledice, ne u smislu da će je neko kažnjavati, ali u smislu tog nekog njenog tzv. evropskog puta, oko koga takođe postoje neslaganja: dok Bošnjaci na njega gledaju kao ’evroatlantski put’, u Republici Srpskoj na njega se gleda drugačije“ , objašnjava Sikimić.
Takođe, nije normalno da samit na ovako visokom nivou organizuje privatna firma – svaka država ima protokol koji je zadužen za organizaciju ovakvih dešavanja, dodaje Sikimić.
„Naravno, možete konsultovati neke privatne kompanije kao pomoć u organizaciji. Ali, da vi prepustite kompletnu organizaciju ovakvog jednog događaja nekoj privatnoj kompaniji, to je suvišno komentarisati“, zaključuje Sikimić.
U Banjaluci samit može da se održi odmah
I dok u Sarajevu raspravljaju o tome koja će firma organizovati događaj na visokom nivou – da li će to biti firma Majndset d.o.o, koja je odabrana kao organizator ili firma Mita Grup d.o.o, koja se žalila na tender, iz Republike Srpske poručuju da se samit može održati u Banjaluci.
To je saopštio predednik Republike Srpske, Milorad Dodik, koji je, kako je rekao, vest o otkazivanju samita primio „s nevericom i u šoku“.
„Republika Srpska nikada sebi ne bi dozvolila ovakvu sramotu. Više puta smo dokazali da smo sposobni da organizujemo vrlo kompleksne, zahtevne i značajne događaje na najvišem nivou, uključujući posete državnika i međunarodnih delegacija. Naša posvećenost odgovornom i profesionalnom radu prepoznata je i kod domaćih i kod međunarodnih partnera“, napisao je Dodik na platformi Iks.
Kako bismo, naveo je, spasili obraz BiH i poslali poruku da cela zemlja ne sme biti poistovećena s nesposobnošću političkog Sarajeva, kao predsednik Republike Srpske nudim da se samit održi u Banjaluci.
„Republika Srpska je spremna i sposobna da u najkraćem roku organizuje ovako značajan događaj i pruži svu neophodnu logističku i tehničku podršku“, naveo je Dodik i poručio:
„Dobro došli u Republiku Srpsku - zemlju otvorenih vrata, gde se reči poverenje i saradnja ne izgovaraju uzaludno, već se dokazuju delima“.
Pogledajte i: