Prema njegovim rečima, ukrajinski sukob mogao je biti sprečen da Vašington nije davao izjave o budućem članstvu Ukrajine u NATO-u i time nije provocirao Rusku Federaciju.
„Nije imalo smisla čak ni nagoveštavati podršku mogućem članstvu Ukrajine u NATO-u, jer bi to zahtevalo jednoglasnu odluku članica Alijanse, što je u to vreme bilo malo verovatno“, napisao je Kelog u ranije objavljenom autorskom članku.
Bilo je u interesu SAD da 2022. godine prestanu da kritikuju rusko rukovodstvo i da naprave kompromis, ocenio je Kelog.
On smatra da bi bilo dovoljno predložiti da se ulazak Ukrajine u Alijansu odloži na 10 godina.
Kelog je koautor članka koji je napisan u aprilu za analitički centar America First Policy Institute. U njemu on govori o ideji prekida vatre i stvaranja demilitarizovane zone u zamenu za delimično ukidanje sankcija Rusiji i potpuno ukidanje ako se „zaključi mirovni sporazum koji bi zadovoljio Kijev“.
Ranije je izabrani predsednik SAD Donald Tramp saopštio da će mesto njegovog specijalnog predstavnika za Ukrajinu i Rusiju popuniti bivši savetnik za nacionalnu bezbednost u njegovoj prvoj administraciji Kit Kelog.
Podsetimo, pre Keloga u medijima su kao potencijalni kandidati za mesto specijalnog izaslanika za Ukrajinu figurirali i bivši direktor obaveštajnih službi Ričard Grenel i Trampov pravni savetnik Boris Epštajn, rođen u Rusiji.
Pogledajte i: