„Sporazum ima stabilizujuću ulogu u severoistočnoj Aziji. Treba da pruži pozitivan doprinos u održanju ravnoteže snaga u regionu i smanji rizik od recidiva rata na poluostrvu. Takođe, nesumnjivo, treba da posluži kao temelj za igradnju novog evroazijskog sistema bezbednosti“, istakao je Belousov tokom razgovora sa ministrom odbrane Severne Koreje No Gvang Čolom u Pjongjangu.
Belousov je dodao da ključnu ulogu u jačanju rusko-severnokorejskih odnosa ima poverljivi odnos lidera dve zemlje.
On je naglasio da su prema njegovoj proceni, rezultati istorijske posete ruskog predsednika Vladimira Putina Pjongjangu u junu ove godine deomonstrirali „najviši nivo uzajamnog poverenja“.
Belousov je dodao da su Rusija i Severna Koreja dobri susedi i davnašnji prijatelji.
Saradnja Moskve i Pjongjanga u vojnoj oblasti aktivno se širi, ocenio je ruski ministar.
On je izrazio uverenost da će današnji sastanak poslužiti za dalje jačanje rusko-korejskog strateškog partnerstva u odbrambenoj sferi.
„Prijateljske veze Moskve i Pjongjanga aktivno se šire u svim pravcima, uključujući vojnu saradnju. Usmereni smo na realizaciju svih dogovora, ostvarenih na najvišem nivou. Računamo na blisku i plodonosnu interakciju sa korejskim prijateljima“, rekao je Belousov.
Severnokorejski ministar, istovremeno, nazvao je najvećim prioritetom vojno prijateljstvo i saradnju armija dve zemlje.
Prema njegovim rečima, u toku je intenzivna razmena i saradnja vojnih resora Rusije i Severne Koreje, uključujući razmenu delegacija na vojnom nivou.
Ruski ministar će tokom zvanične posete Severnoj Koreji održati brojne bilateralne sastanke sa predstavnicima vojnog i vojno-političkog rukovodstva republike.
Lideri dve zemlje potpisali su Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu 19. juna tokom Putinove posete Pjongjangu. Ovaj sporazum treba da zameni osnovni Sporazum o prijateljstvu, dobrosusedstvu i saradnji Rusije i Severne Koreje od 9. februara 2000. godine.
U međuvremenu, i Putin i Kim Džong Un, lider Severne Koreje, ratifikovali su Sporazum.
Novi sporazum stupiće na snagu od dana razmene ratifikacionih dokumenata i važiće neograničeno.
Četvrti član sporazuma predviđa da ako je jedan od učesnika podvrgnut oružanom napadu druge države ili više država i nađe se u ratnom stanju, onda će drugi učesnik odmah pružiti vojnu i drugu pomoć svim raspoloživim sredstvima.
Pogledajte i: