Ruska ministarka je otvorila peti Rusko-srpski kulturni forum, koji se održava u Ruskom domu u Beogradu, a na kojem učestvuju predstavnici kulturnih institucija i umetnici Rusije i Srbije, muzeologije, teatra, bibliotekarske delatnosti i drugih sfera kulture. Ovogodišnji forum posvećen je temi „Očuvanje ruskog i srpskog kulturnog nasleđa: istorija i savremenost“.
Očuvanje kulture kao temelj prijateljstva
Olga Ljubimova je istakla da su spoljni pritisci i pokušaji nametanja univerzalnih vrednosti često u suprotnosti s tradicijama i vrednostima koje neguju ruski i srpski narod.
„Pokušaji da se uniformno predstavi jedan pogled na svet, koji nije u skladu s našim istorijskim iskustvom, samo negira naše tradicije i istinsku istorijsku istinu. Kultura je ta koja čuva sećanje na prošlost i vodi nas u budućnost“, dodala je ruska ministarka.
Forum pruža priliku za razmatranje raznih zajedničkih kulturnih inicijativa. Među glavnim temama je saradnja u oblasti muzeja, umetnosti, obrazovanja, ali i filma.
„Ove godine je postavljen fokus na očuvanje kulturnog nasleđa kroz izložbe, umetničke događaje i digitalizaciju istorijskih materijala. Ovaj forum je prilika da razmenimo iskustva i učimo jedni od drugih“, rekla je Ljubimova.
Ona je dodala da forum obuhvata i projekte u oblasti kreativnog obrazovanja, što uključuje obuku mladih kadrova i razmenu najboljih metoda za obuku u oblasti kulture.
Kultura i film: Razvoj zajedničke produkcije
Jedan od ključnih segmenta foruma su razgovori o filmskoj industriji, koja se u poslednjih nekoliko godina razvija kroz zajedničke projekte Rusije i Srbije. U sklopu ovog programa posetioci Ruskog doma u Beogradu, kao i publika u Novom Sadu i Nišu u prilici je da od 28. novembra do 1. decembra pogleda osam najnovihih ostvarenja ruske kinematografije, među kojima je i ratna drama Alekseja Germana Mlađeg „Vazduh“.
Olga Ljubimova je istakla da, pored tradicionalnih filmskih festivala koji se redovno organizuju u obe zemlje, postoji značajan potencijal za razvoj zajedničke filmske produkcije.
„Sporazum o međuvladinoj saradnji u oblasti filma koji je trenutno u završnoj fazi pregovora omogućiće nam ne samo da razmenjujemo filmove, već i da razvijamo zajedničke projekte koji će povezati naše narode kroz film“, izjavila je ministarka.
Oslobođenje Beograda: Obeležavanje važnih istorijskih trenutaka
Olga Ljubimova je podsetila na to da se ove godine obeležava značajan istorijski datum, 80. godišnjica oslobođenja Beograda od fašističkih okupacionih snaga, te da je u Ruskom domu u Beogradu tim povodom organizovana velika naučna konferencija posvećena istorijskom sećanju, kao i da je, u saradnji s Ministarstvom kulture Srbije organizovan niz kulturnih programa širom prestonice.
„Kultura je ta koja pomaže da očuvamo sećanje na prošlost i da prenesemo istinu budućim generacijama“, naglasila je Ljubimova, dodajući da će 2025. godine biti obeležena 80. godišnjica pobede u Drugom svetskom ratu.
Ruska ministarka je u završnici obraćanja citirala jednog od najvećih ruskih i svetskih pisaca, Fjodora Dostojevskog, koji je rekao: „Veliki ruski duh ostaje u duši srpske nacije, jer ruska krv ostaje u srpskoj zemlji“.
Ministar Selaković: Kultura kao branik slobode, istine i pravde
Ministar kulture Srbije Nikola Selaković je istakao da kulturna razmena predstavlja ključnu ulogu u odoljevanju globalnim izazovima, a da kultura danas, više nego ikada, čini okvir za borbu protiv istorijskog revizionizma, kao i za očuvanje univerzalnih ljudskih vrednosti: slobode, istine i pravde.
„Ovaj forum nije samo prilika da se podsetimo na istorijske događaje, već i da proslavimo slobodu koju smo zajedno izborili, kao i trajno prijateljstvo naših naroda“, dodao je ministar.
Nikola Selaković i Olga Ljubimova
© Sputnik / Lola Đorđević
Bogata kulturna saradnja i razmena iskustava
Ministar je podsetio na prethodni četvrti Rusko-srpski kulturni forum održan u oktobru 2023. godine, kada su razmenjena iskustva u oblasti muzejske delatnosti i zaštite kulturnog nasleđa i uspostavljena nova partnerstva.
„Tokom prethodne godine, kada smo obeležili 185. godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa naših zemalja, realizovani su brojni zajednički programi. Jedan od najistaknutijih događaja bila je manifestacija Dani Ermitaža u Srbiji, koja je po prvi put održana u Beogradu, u saradnji sa Muzejom državnog Ermitaža“, rekao je Selaković.
Dani Ermitaža, kako je najavljeno na otvaranju foruma, biće po drugi put održani sledeće godine, kada će posetioci Narodnog muzeja u Beogradu biti u prilici da pogledaju ekskluzivnu izložbu „Petar Veliki i Balkan“.
„Kultura je najvažniji most koji nas povezuje. Kroz zajedničko negovanje našeg kulturnog nasleđa i otvaranje novih horizonata, naš prijateljski odnos postaje još dublji. Ovaj forum je prilika da se razmene ideje i iskustva, ali i da se stvore novi projekti koji će doprineti daljem jačanju naših veza“, naglasio je Selaković.
Rusko-srpski kulturni forum ove godine okuplja predstavnike ruskih i srpskih ustanova kulture, među kojima su direktor Ruske državne biblioteke Vadim Duda, direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov, generalni direktor Državnog muzeja „L. N. Tolstoj“ u Moskvi Vladimir Tolstoj, direktorka Narodnog muzeja u Beogradu Bojana Borić Brešković, direktor Državnog muzeja „Petergof“ Roman Kovrkikov i mnogi drugi.c