„‘Orešnik’ je demonstriran pre neki dan. Zašto smo ovo uradili, zašto smo sve pretekli? Zato što smo jedan od pet svetskih lidera... za kratko vreme napravili smo hipersonično oružje. A to su materijali koji su radili ranije na 1500 stepeni, zatim na 1800, a ovi na 2000, i mi smo to uradili, a drugi nisu“, rekao je Kovaljčuk za „Izvestija“ na marginama IV Kongresa mladih naučnika, održanog na saveznoj teritoriji Sirijus.
Prema njegovim rečima, sledeći korak bi trebalo da budu materijali koji mogu da izdrže još više temperature.
„Drugi materijali koji mogu da izdrže visoke temperature omogućiće stvaranje još naprednijeg oružja. Sledeći korak bi trebalo da budu materijali koji mogu da izdrže 2500-3000 stepeni“, rekao je Kovaljčuk.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je prošle nedelje da je Ukrajina 19. novembra izvršila napade na ciljeve u Kurskoj i Brjanskoj oblasti, koristeći američke rakete dugog dometa „atakams“ i britanske rakete dugog dometa „storm šedou“. Kao odgovor na upotrebu američkog i britanskog oružja, Rusija je 21. novembra izvela kombinovani udar na ukrajinski vojno-industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku koji proizvodi rakete i oružje. U borbenim uslovima testiran je jedan od najnovijih ruskih raketnih sistema srednjeg dometa „orešnik“ sa balističkom hipersoničnom raketom bez nuklearnog punjenja.
Pogledajte i: