Desetine hiljada gena možda još nedostaju u našim genomskim zapisima, koji kodiraju sićušne proteine povezane s bolestima kao što su rak i imunološki poremećaji. Globalni tim naučnika potvrdio je postojanje ovih neuhvatljivih sekvenci, poznatih kao nekanonski geni otvorenog okvira čitanja (ncORF).
Erik Dojč, proteomista sa američkog Instituta za sistemsku biologiju i njegove kolege identifikovali su ogromnu grupu tih gena analizirajući podatke iz 95.520 genetskih eksperimenata. To je uključivalo studije masene spektrometrije malih proteina i kataloge imunog sistema.
Za razliku od konvencionalnih gena, ovim sekvencama nedostaju dugi markeri koji se obično koriste za signalizaciju proizvodnje proteina, što im omogućava da izbegnu detekciju.
„Ovi novopotvrđeni ncORF proteini mogu imati direktnu biomedicinsku važnost“, rekao je istraživački tim u svojoj recenziranoj studiji, koja je dostupna u repozitorijumu bioRkiv.
Njihovi kriptični peptidi mogu biti ključni u imunoterapiji raka, kao što su ćelijske terapije i terapeutske vakcine.
Mnogi od ovih gena su izvedeni iz transpozona, ili mobilnih genetskih elemenata, uključujući sekvence iz drevnih virusnih infekcija. Drugi izgledaju abnormalno, proizvodeći proteine koji se vide samo u ćelijama raka.
„Određeni ncORF peptidi odražavaju aberantne proteine... van konteksta sa kanonskim proteomom“, ističu Dojč i njegov tim.
Istraživanje implicira mogućnost pronalaženja potpuno nove klase lekova za pacijente obolele od najtežih bolesti
© Foto : Unsplash/julien Tromeur
Od 7.264 identifikovanih ncORF gena, pronađeno je da najmanje 3.000 proizvodi proteine. Ovo sugeriše da ljudski genom može biti nekompletan sa desetinama hiljada gena koji kodiraju peptide. Ovakvi nalazi bacaju svetlo na to zašto su prethodne procene veličine genoma premašile one iz projekta „Ljudski genom“ (Human genome).
„Mogli bismo da imamo potpuno novu klasu lekova za pacijente“, smatra Džon Prensner, neuroonkolog sa američkog Univerziteta u Mičigenu i jedan od autora pomenutog istraživanja.
Pomenuto istraživanje naglašava važnost prečišćavanja naših genetskih zapisa i nudi nove alate za otkrivanje „tamne genetske materije“, preneo je „Sajens alert“.
Pogledajte i: