NAUKA I TEHNOLOGIJA

Zvezde koje se najbrže kreću u galaksiji možda su pod kontrolom vanzemaljske inteligencije /foto/

Napredni vanzemaljci mogli bi da upravljaju binarnim zvezdanim sistemima kao svemirskim brodovima, kontrolišući čitave zvezdane sisteme širom galaksije koristeći inovativni zvezdani inženjering.
Sputnik
Vanzemaljci koji traže međuzvezdano putovanje mogli bi da zaobiđu tradicionalne svemirske letelice, pomerajući čitave zvezdane sisteme, sugeriše filozof Klement Vidal sa Univerziteta Vrije u Briselu u nedavnom radu koji čeka recenziju. Ta studija istražuje kako bi binarni zvezdani sistemi mogli da omoguće civilizacijama da se efikasno kreću galaksijom..
Iako motivacija može uključivati bežanje od kosmičkih opasnosti ili potragu za resursima, ogromne udaljenosti između zvezda čine direktno međuzvezdano putovanje izazovnim. Umesto da napuste svoj sistem, napredna bića mogu da ga pomeraju stvarajući potisak kroz neujednačena zvezdana izbacivanja materijala.
„Oni bi to uradili tako što bi izazvali da njihova zvezda ili zrači ili ispari u samo jednom pravcu, što bi zvezdu, zajedno sa svim njenim planetama, odvelo na novu lokaciju u galaksiji“, objasnio je Vidal.
Binarni sistemi nude jedinstvene prednosti u odnosu na pojedinačne zvezde u ovom pogledu. Vidalov model uključuje neutronsku zvezdu uparenu sa pratećom zvezdom male mase. Takva konfiguracija omogućava optimalnu manevarsku sposobnost i potisak. Proces bi uključivao asimetrično izbacivanje zvezdanog materijala, potencijalno korišćenjem magnetnih polja ili mašina koje neravnomerno zagrevaju površinu zvezde.
Postavljanje opreme blizu jake gravitacije neutronske zvezde moglo bi da obezbedi neophodnu energiju za pogon. Preciznim uključivanjem i isključivanjem mašine, putanja sistema bi se mogla kontrolisati.
„Kada bi aktivirali mašinu uvek na potpuno istoj tački orbite, poslali bi binarni sistem u jednom pravcu“, ističe Vidal.
Podešavanje rada takvog uređaja moglo bi da promeni njegovu orbitu, omogućavajući celom sistemu da se kreće u bilo kom željenom pravcu.
Primeri iz stvarnog sveta uključuju pulsare PSR J0610-2100 i PSR J2043+1711, koji pokazuju neobična ubrzanja. Iako prirodni uzroci verovatno objašnjavaju njihovo ponašanje, Vidal naglašava njihovu vrednost za proučavanje.
„Iako je malo verovatno da će ih izazvati vanzemaljski inženjering, vredi ih istražiti“, zaključuje on.
Vidalova hipoteza nudi novu perspektivu o potencijalnim mogućnostima naprednih vanzemaljskih civilizacija, istovremeno naglašavajući intrigantne astrofizičke fenomene vredne daljeg istraživanja, preneo je „Lajv sajens“.
Pogledajte i:
Komentar