SRBIJA

Uticaj Trampove pobede na masovnu tuču u Skupštini Srbije – može li doći do dijaloga

Promene u svetu, posebno pobeda Donalda Trampa na izborima u Sjedinjenim Američkim Državama utiču i na naše unutrašnjopolitičke procese jer je sve povezano, mada je nekada teško shvatiti poentu da se događaji u Americi odražavju i na ponašanje poslanika u Skupštini Srbije, smatra sociolog Vladimir Vuletić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Sputnik
Pobeda Trampa u značajnoj meri povezana je sa tučom u Skupštini Srbije zbog toga što se vidi da će ovaj period interregnuma do januara biti iskorišćen da postojeće strukture, ako je moguće, što više zaoštre situaciju gde god, kako bi Tramp imao mnogo više problema kad preuzme vlast, dodaje Vuletić.

Tuča u Skupštini kao dobra promocija opozicije

„Ali nije reč samo o tome. Reč je, u stvari, o dve potpuno različite političke vizije. Oni koji su sada na vlasti trude se da na ovaj ili onaj način podrže ili se bar suprotstave i zaljuljaju one za koje veruju da nisu na istim talasnim dužinama. To se zapravo uvek poklopi sa težnjama opozicije da bude aktivnija i da se na neki način za nje čuje i da se vidi da nešto radi. A ovo je uvek dobra promocija, jer nema negativnog publiciteta. Zato, bez obzira što značajan broj ljudi ne odobrava ovo što se dešava, to neće dramatično uticati na to da opozicija nešto izgubi.“
Pristalice opozicije će nakon incidenta biti još privrženiji opozicionari, ali će verovatno doći do povećanja apstinencije i nezainteresovanosti građana za politiku, smatra Vuletić.
Uz napomenu da ne bi komentarisao ko je prvi počeo, Vuletić ističe da je nesumnjivo da potencijalnu korist od opšte tuče u Skupštini može imati samo opozicija. Vladajućoj stranci ni na koji način nije stalo do toga, niti ima interes da se prekida glasanje o budžetu, pogotovo ne scenama nasilja jer to šalje jednu sliku o potencijalnoj nestabilnosti, smatra Vuletić.
„S druge strane, opoziciji jeste cilj da se pokaže da Srbija ne funkcioniše. Da ne funkcioniše parlament, tužilaštva su blokirali, na ulicama su nekakvi protesti i to je jedan od načina političke borbe. Neko aplaudira tome, drugi se time zgražavaju, ali u svakom slučaju to doprinosi nekakvoj društvenoj polarizaciji. Pre svega društvenoj jer ne verujem da političari to shvataju tako dramatično i ozbiljno da više ne bi mogli da razgovaraju. A sada šta će oni raditi i kako će se dalje stvari odvijati, da li će blokirati ili reći da neće u skupštinu, a to smo već imali – bojkot rada Skupštine itd. zaista ne znam šta je strategija opozicije.“
U svakom slučaju, pokazalo se ranije da bojkot rada Skupštine nije doneo opoziciji bilo šta dobro, dodaje Vuletić.

Moguć dijalog vlasti i opozicije

Prema njegovim rečima, sam čin nasilja u Skupštini nije prepreka za nastavak dijaloga vlasti i opozicije, ali je drugo pitanje da li se uopšte želi dijalog, a to je ključno pitanje. Ukoliko se želi dijalog, sama situacija u Skupštini nije nešto što bi onemogućilo taj dijalog u smislu da jedna od strana kaže – nikad više!
„To nisu bračni parovi kod kojih dođe do fizičkog obračuna, pa više nema zajedničkog života. To su političari i oni između ostalog u svom arsenalu ponašanja imaju i ovu vrstu jučerašnjeg ponašanja koja podrazumeva i međusobno guranje. Oni to rade i na ulici, pa što ne bi i u parlamentu“, zaključio je Vuletić.
U Skupštini Srbije u ponedeljak je došlo do fizičkog obračuna između poslanika vlasti i opozicije, pošto su poslanici opozicije nakon usvajanja dnevnog reda prvo podigli transparente, a potom pokušali fizički da spreče početak rasprave kada su u salu ušli članovi Vlade.
Posle sveopšteg guranja poslanika došlo je i do fizičkog obračuna između Bojana Torbice iz Pokreta socijalista i predsednika Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa.
Pogledajte i:
SRBIJA
Ovo nikad nije viđeno! Opozicija duvajući u pištaljke ometala obraćanje Ane Branbić
Komentar