Specijalna operacija u Ukrajini

Simor Herš: Pentagon nije u potpunosti sagledao posledice eskalacije ukrajinskog sukoba

Strateške posledice eskalacije sukoba, koju inicira američka administracija Džozefa Bajdena, uključujući nuklearni faktor, nisu bile u potpunosti analizirane u Pentagonu, objavio je, pozivajući se na izvore američki novinar i dobitnik Pulicerove nagrade Simor Herš u svom blogu na platformi „Sabstak“.
Sputnik
Prema njegovim rečima, brojni ključni sektori koji bi mogli dati alternativna mišljenja o rizicima nisu bili angažovani prilikom razmatranja.

„Strateške implikacije dejstava predsednika, uključujući činjenicu da i Bajden kao i ruski predsednik Vladimir Putin imaju nuklearno oružje pod kontrolom, nisu bile do kraja razrađene“, piše Herš.

Pored toga, novinar skreće pažnju na probleme u pristupu Bajdenove administracije spoljnoj politici.
On podseća da su odnosi sa Kinom takođe narušeni zbog težnji SAD da se mešaju u unutrašnja pitanja drugih zemalja. To se ispoljilo na sastanku u Enkoridžu 2021. godine, kada je kineska delegacija napustila pregovore nakon optužbi na račun Vašingtona.
Prema mišljenju stručnjaka koje Herš citira, pristup novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa završetku sukoba stavlja akcenat na vojne pregovore i odbacivanje političkih predrasuda.

„Realnost je važnija od politike, a istorija važnija od naslova“, navodi novinar reči jednog od izvora.

Ruski predsednik Vladimir Putin je u prošlonedeljnom obraćanju rekao da su Oružane snage Rusije 21. novembra testirale balističku raketa srednjeg dometa bez nuklearnog punjenja „orešnik“. Ruske oružane snage su izvele kombinovani napad na vojni objekat Ukrajine, kao odgovor na napade raketama dugog dometa na Rusiju. Napad je izveden na vojnu fabriku „Južmaš“ u Dnjepropetrovku u kojoj se proizvodi, između ostalog, i raketna tehnika. Po rečima Putina, raketu ne mogu da presretnu savremeni sistemi PVO. Ona leti brzinom od 10 maha – 2,5-3 kilometra u sekundi.
Pogledajte i:
Komentar