NAUKA I TEHNOLOGIJA

Supermoćne matične ćelije kada su uzgojene u svemiru postaju još moćnije

Rad sa matičnim ćelijama doneo je velike napretke u medicini i lečenju bolesti, jer su matične ćelije posebne zbog svoje sposobnosti da se, poput džokera u kartama, pretvore u različite druge vrste ćelija. Sada su naučnici otkrili da se njihova „supermoć“ dodatno pojačava ako se uzgajaju u svemiru.
Sputnik
Mikrogravitacija dodatno povećava neke od regenerativnih sposobnosti, zaključili su istraživači prestižne bolnice „Mejo“ na Floridi i to na osnovu serije eksperimenata obavljenih na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Pošto matične ćelije, zbog svoje sposobnosti da se brzo repliciraju i poprime različite uloge, igraju ključnu ulogu u oporavljanju i popravljanju oštećenih tkiva, zaključci nove studije mogli pomoći će u prevenciji i lečenju mnogih bolesti.
„Proučavanje matičnih ćelija u svemiru otkrilo je ćelijske mehanizme koji bi ostali nepoznati i ne bi bili otkriveni u uslovima Zemljine gravitacije. Studija je zbog toga poprimila dodatnu vrednost, a može dovesti i do potencijalne primene u klinikama“, kaže katolog Aba Zubair.
Na Međunarodnoj svemirskoj stanici naučnici su proučavali ponašanje odraslih matičnih ćelija, jer su one ograničenije u svojoj deobi i transformaciji u odnosu na embrionalne matične ćelije. Odrasle matične ćelije se često uzgajaju u laboratorijama kako bi lečila bolest ili povreda, ali je to veoma izazovan i skup proces.
Potencijalno rešenje u budućnosti mogle bi da budu laboratorije u svemiru.

Svemir prirodnije okruženje za razvoj ćelija

Nekoliko vrsta matičnih ćelija je testirano, a pozitivni rezultati primećeni su kod svih. Primera radi, primećeno je da mezenhimalne ćelije, koje imaju ogroman uticaj na imunološki sistem, pokazuju još bolju sposobnost upravljanja imunološke reakcije i smanjivanja upalnih procesa.
Za nekoliko drugih testiranih tipova matičnih ćelija primećen je opšte unapređenje u načinu na koji se šire i u stabilnosti njihove replikacije, čak i nakon vraćanja na Zemlju. Ima još mnogo posla da se uradi na ovom polju, ali je potencijal u bržem uzgajanju matičnih ćelija u mikrogravitaciji ogroman.
„Uzgoj u svemiru daje prednost u razvoju matičnih ćelija tako što im pruža prirodnije trodimenzionalnu sredinu za njihovo širenje i veoma je slično kako se ćelije razvijaju u ljudskom telu“, dodaje Zubair.
Uobičajeno, odrasle matične ćelije obavljaju posao u oporavljanju svakodnevnog trošenja tela i njegovog tkiva. Međutim, kada nešto krene ozbiljnije po zlu, dodatna infuzija laboratorijski uzgojenih matičnih ćelija može da napravi ogromnu razliku zbog čega su se poslednjih desetak godina pojavile mnoge terapije.
Tim zaslužan za ovo istraživanje je takođe siguran ćelije uzgojene u svemiru mogu da pomognu u tretiranju brojnih zdravstvenih stanja povezanih sa starošću, poput moždanih udara, kancera i neurodegenerativnih bolesti poput demencije, prenosi RTS.
„Do sada obavljeno istraživanje u svemiru je samo početak. Šira perspektiva o primeni matičnih ćelija je moguća samo ako se istraživanja o potencijalnom korišćenju svemira u unapređivanju regenerativne medicine nastave“, ističe Zubair.
Pogledajte i:
Komentar