Da je treći svetski rat preko noći postao „nova normalnost“, pokazuju i pripreme za „sukob svih sukoba“ širom planete.
Pripreme za „sudnji dan“ – bunkeri, skloništa, konzerve...
Tri skandinavske zemlje – Švedska, Finska i Norveška podelile su građanima milione brošura i pamfleta sa savetima kako da se pripreme za slučaj rata i drugih pretnji.
Širom sveta, pa i u Srbiji, obnavljaju se skloništa dok se državne robne rezervne pune namirnicama produženog trajanja i zaštitnim maskama.
U Sjedinjenim Državama mesecima raste potražnja za bunkerima „sudnjeg dana“, namenjenim zaštitom od terorističkih napada, nuklearnih katastrofa i bandi kriminalaca.
Nemačka se priprema za rat velikih razmera sa Rusijom što je potvrdio nedavno otkriveni „Nemački operativni plan“ na 1.000 stranica.
Prelazna faza: Iz unipolarnog u multipolarni svet
Situacija u kojoj su pripreme za treći svetski rat postale „nova normalnost“ rezultat je, pre svega prelazne faze između dosadašnjih međunarodnih odnosa i onih koji tek dolaze, kaže za Sputnjik sociolog dr Srđan Šljukić, profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
U poslednjih nekoliko decenija imali smo unipolarni svet sa apsolutnom dominacijom kolektivnog Zapada predvođenog Sjedinjenim Američkim Državama, kao neprikosnovenim liderom, dodaje Šljukić.
„Mogli smo videti u različitim oblastima i kroz različite indikatore kako to funkcioniše. Setimo se samo sankcija Saveznoj Republici Jugoslaviji, bombardovanja, različitih ratova itd. Ili indikatora poput svojevremene izjave Džordža Buša Starijeg o Ujedinjenim nacijama kad je, otprilike ovako rekao: 'Ono što mi kažemo – u Ujedinjenim nacijama prolazi'. Međutim, očigledno je da je u poslednjih par decenija došlo do ozbiljne promene i do jednog zaokreta prema onome što se i u nauci i u javnosti naziva multipolarni svet.“
Zapad se ne odriče hegemonije
Čovečanstvo je na prelazu iz unipolarnog u svet koji već sada izgleda drugačije, i u kom su se pojavile ozbiljne svetske sile koje predstavljaju ozbiljan izazov kolektivnom Zapadu i pretenduju na jedan drugačiji svet, dodaje Šljukić.
„Onaj ko je do sada bio hegemon, a to je kolektivni Zapad, neće to da gleda ni da trpi i zato imamo regionalne ratove, a sad i priču o svetskom ratu. Ključni problem je da su se odnosi moći promenili. A ta promena vodi ka silnim sukobima, regionalnim a, daleko bilo i nekom svetskom, zato što Zapad neće da prepusti hegemoniju. Bilo kakva ravnopravnost Zapada u odnosu na druge centre moći u svetu, znači u odnosu na Kinu, Rusiju, Indiju itd. za njih očigledno ne dolazi u obzir. Zapad je ili hegemon, a ako nije, onda ćemo imati ratove i to je jedna vrlo krupna i nezgodna stvar“.
Plaše stanovništvo – čuvaju vlast
Osim toga, pričama o uređenju atomskih skloništa i gomilanju robnih rezervi na Zapadu žele da stvore i ratnu psihozu kod svog stanovništva ne bi li vlastodršcima bilo lakše da sačuvaju svoje poljuljanje pozicije, smatra Šljukić.
„To je priprema kojom, zapravo, hoće da stvore psihozu i osećanje straha kod građana kako bi ih primirili, da bi se sadašnje elite, pretežno liberalne elite u zapadnoj Evropi, održale na vlasti“, zaključio je Šljukić.
Pogledajte i: