SVET

Dva cilja Bajdenove dozvole Kijevu za rakete /video/

To što je Džo Bajden dao odobrenje kijevskom režimu da upotrebljava zapadne rakete u napadima na rusku teritoriju sa jedne strane je potkopavanje Donalda Trampa. Sa druge, radi se blefu, probnom balonu kako će Rusija reagovati. A reagovala je redefinicijom nuklearne doktrine, kaže dr Dragan Petrović u emisiji „Od četvrtka do četvrtka“.
Sputnik
Bez obzira na sve, prema Petrovićevim rečima, Donald Tramp će predložiti dve varijante američko-ruske pogodbe. Jedna je potpuno neprihvatljiva za Rusiju – da linija razdvajanja bude sadašnja linija fronta.
„Ona je potpuno neprihvatljiva za Rusiju jer ne uključuje ostatak teritorije DNR-a, kao i Zaporoške i Hersonske oblasti, pre svega gradove Zaporožje i Herson, Slavjansk jer su to sastavni delovi Rusije i bez toga nema razgovora“, navodi Petrović.
Druga mogućnost je da Tramp ode korak dalje i da prihvati sve četiri oblasti u njihovim granicama. U tom slučaju ostaje nejasno pitanje položaja Ukrajine – hoće li biti van NATO-a i nenuklearna zemlja.

Razmere Bajdenove odluke tek ćemo videti

Komentarišući navode da je Bajdenova odluka povodom korišćenja zapadnog naoružanja u napadima na dubinu ruske teritorije početak novog svetskog rata, naš sagovornik ističe da je potrebno „spustiti loptu“.
„Situacija jeste bremenita od početka. Veoma je teška, ali mislim da je pod kontrolom, mada je došlo do eskalacije čije ćemo razmere tek videti. U ovom trenutku neke stvari nisu potpuno jasne, ali možemo krenuti od aksioma da Rusija na frontu drži situaciju pod kontrolom“, kaže Petrović.
Takva situacija ne može se promeniti, kategoričan je naš sagovornik. Rusija napreduje sistematski, može se reći da ima apsolutnu inicijativu, drži situaciju pod kontrolom i upravo u sledeća dva meseca videće se benefiti ruskih akcija, dodaje on.

Zašto Bajden nema uspomenu sa samita G20

Jedan od najupečatljivijih momenata sa upravo završenog samita država članica G20 u Brazilu bilo je to što lideri organizacije nisu sačekali odlazećeg američkog predsednika Džoa Bajdena na zajedničkom fotografisanju, već su se fotografisali i razišli. Time Bajden nije ostao uskraćen samo za jednu uspomenu više, kaže Petrović.
Jedan deo lidera G20 pripada inicijativi za stvaranje multipolarnog sveta, koji se suočava sa hegemonom u odlasku, SAD. Tako da je Bajden dvostruki simbol – prvo simbol je konzervativno-retrogradnog pokušaja da se brani monopolarni svet, iako sve pokazuje da je to nemoguće. Drugo, Bajden je odlazeći predsednik.
Još jedan simbolički momenat bio je taj da su u prvom redu tokom fotografisanja stajali lideri članica BRIKS-a. Članice BRIKS-a su „zemlje-kontinenti“. Uz nove članice, primljene na poslednjem samitu organizacije u Kazanju, moć BRIKS-a je višestruko uvećana, objašnjava Petrović.
Celokupnu emisiju možete pogledati u videu.
Komentar