Povodom 25. novembra koji u FBiH obeležavaju kao takozvani "dan državnosti BiH", predsednik Srpske je izjavio za Srnu da Srbi u BiH imaju najviše razloga i obaveze da se sete svakog 25. novembra, jer je taj datum još jedna od potvrda antifašističkog bića srpskog naroda, kako tada - 1943. godine, tako i danas.
On je podsetio da su te 1943. godine u antifašističkom pokretu u BiH bili gotovo samo Srbi, i najviše žrtava u borbi protiv ustaša i nacista podneli su upravo Srbi, kako u BiH tako i u ostalim delovima Jugoslavije.
„Nas koji smo bili istinski antifašisti i krvavo platili oslobađanje od nacista i ustaša svrstali su među dželate. Zato 25. novembar po meri bošnjačke politike ne može biti čak ni praznik, jer je priča koju 30 godina neguju u Sarajevu falsifikat. Da to ne može biti "Dan državnosti" jasno je svakome, jer BiH u kojoj danas živimo crpi svoju državnost iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji Bošnjaci preziru“, istakao je Dodik.
On je naveo da u BiH nikada nije postignut dogovor o obeležavanju 25. novembra što je bila obaveza iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer su Bošnjaci dobro znali da se državnost ove BiH ne može vezati za 25. novembar.
„Da su njihove pobude zaista civilizacijske onda bi rekli "hajde da 25. novembar obeležavamo kao dan u slavu antifašističke borbe". Ali, kako oni koji su masovno ginuli na Blajburgu da obeležavaju antifašistički praznik. Zato Republika Srpska, čiji su preci svojim životima i krvlju ispisali antifašističku istoriju cele BiH s poštovanjem se sećaju svojih predaka, ali ne može da učestvuje u obeležavanju falsifikovanog praznika državnosti“, poručio je Dodik, prenosi RTRS.
ZAVNOBiH je osnovan 25. novembra 1943. godine u Mrkonjić Gradu, tokom Drugog svetskog rata, kao centralno političko predstavništvo Narodnooslobodilačkog pokreta i najvišeg organa narodne vlasti BiH.
U FBiH taj dan se slavi kao navodni "dan državnosti BiH", dok ga u Republici Srpskoj ne smatraju praznikom, jer nije rezultat dogovora sva tri konstitutivna naroda u BiH.
Pogledajte i: