„Stekao sam utisak da je to rat SAD ne samo protiv Rusije, nego i protiv Italije, Nemačke i Francuske, jer sankcije na koje su Sjedinjene Države naterale naše zemlje ja zovem autosankcijama, odnosno one su više uperene protiv nas nego protiv Rusije“, rekao je Bjanki za Sputnjik.
Kako je ocenio, SAD i Velika Britanija su od tih sankcija imale više koristi nego od bombardovanja industrijskih kvartova evropskih država tokom Drugog svetskog rata.
O zabrani primene oružja iz Italije
Javna zabrana italijanskih vlasti Kijevu da za udare unutar ruske teritorije koristi oružje isporučeno iz Italije nije ni od kakvog značaja, imajući u vidu da će zvanični Rim, na zahtev NATO, pružiti potrebnu pomoć za primenu raketa drugih država za te napade, rekao je novinar.
Podsetimo, nakon što je odlazeći američki predsednik Džozef Bajden dao dozvolu Ukrajini da američkim i britanskim raketama velikog dometa gađaju ciljeve unutar ruske teritorije, ministar spoljnih poslova Italije Antonio Tajani je rekao da će Italija nastaviti da se pridržava ranije izrečenog stava o zabrani primene takvog oružja.
„U svakom slučaju oružje velikog dometa isporučuju SAD i Velika Britanija. To su rakete ‘atakams’ i‘storm šedou’. Zato su Tajanijeve reči prazna priča. Ništa ne znače. Ako budu potrebne baze ili avioni Italija to ne može da ne stavi na raspolaganje. Italija je potpuno integrisana u NATO“, objašnjava Bjanki i dodaje da su takve izjave samo predstava za domaće potrebe.
Proglašen za "ruskog špijuna"
Bjanki je u razgovoru za Sputnjik otkrio i da je onemogućen da javno govori o ukrajinskom sukobu i da su ga prozvali ruskim špijunom jer je pokušao da Italijanima predoči stvarne uzroke onoga što se dešava u Ukrajini.
On je naveo da je izveštavao o Ukrajini od vremena „majdana“, a posle početka SVO boravio je u Donbasu dva meseca i pratio oslobađanje Marijupolja i Volnovahe.
On je, između ostalog, objašnjavao da su Minski sporazumi bili samo pokriće za naoružavanje Ukrajine i da su u toj zemlji zaista postojale nacističke ideje.
Sva štampa, koja je godinama objavljivala te informacije, u istom trenutku je promenila ponašanje i počela da tvrdi da takve ideologije u Ukrajini nema, rekao je Bjanki koji je imao priliku da poseti bazu „Azova“ (proglašen za terorističku organizaciju u Rusiji) pored Marijupolja i vidi nacističke simbole i literaturu.
Od tada više nije mogao da drži konferencije na fakultetima i školama a najpopularniji list u zemlji „Korijere dela sera“ je objavio njegovu sliku na naslovnoj strani uz poruku da je vođa „Putinove mreže u Italiji“.
Pogledajte i: