Island, sa skoro 400.000 stanovnika, smešten je na granici između evroazijske i severnoameričke tektonske ploče, što ga čini seizmički aktivnim područjem sa gejzirima, toplim izvorima i brojnim vulkanima.
Kako je magma počela da se nakuplja ispod zemlje, vlasti su upozorile na moguću erupciju na poluostrvu Rejkjanes, koji se nalazi oko 30 kilometara jugozapadno od Rejkjavika.
Poslednja erupcija u tom području bila je 6. septembra.
Geološki sistem u tom području bio je neaktivan 800 godina, a erupcije su ponovo počele 2021. godine.
Od tada su erupcije postale učestalije, a najnovija erupcija šesta je ove godine.
Obližnji ribarski grad Grindavik, u kojem je živelo skoro 4.000 stanovnika pre nego što je prošle godine izdato naređenje za evakuaciju, i dalje je gotovo pust zbog periodičnih pretnji od erupcija, ističe agencija.
Naučnici upozoravaju da bi Rejkjanes mogao da doživi ponovljene vulkanske erupcije narednih decenija, ali da ne očekuju da će ti procesi da izazovu poremećaje slične onima iz 2010. godine, kada je vulkan Ejafjadlajekidl izbacio pepeo u atmosferu, parališući avionski saobraćaj u Evropi i uzrokujući otkazivanje više od 100.000 letova širom sveta.
Mašine, koje okružuje dim, rade na zaštitnim barijerama kako bi regulisale protok lave nakon vulkanske erupcije koja je počela u sredu, na poluostrvu Rejkjanes na Islandu.
Naučnik posmatra lavu kako teče na putu ka Plavoj laguni u Grindaviku nakon vulkanske erupcije na poluostrvu Rejkjanes.
Danonoćno postavljanje zaštitnih barijera za regulisanje protoka rastopljene lave nakon vulkanske erupcije koja je počela u sredu, na poluostrvu Rejkjanes
Panoramski pogled na mesto erupcije - područje Plave lagune je lepo, a aktivna pukotina u dalekoj pozadini, nakon vulkanske erupcije na poluostrvu Rejkjanes na Islandu.