„Dvadeset prvog novembra 2024. godine, kao odgovor na primenu američkog i britanskog dalekometnog oružja na objekte na teritoriji Ruske Federacije, Oružane snage Rusije izvele su kombinovani napad na jedan od objekata vojne industrije Ukrajine u Dnjepropetrovsku“, ističe se u saopštenju Ministarstva.
Prema saopštenju, ciljevi lansiranja supersonične rakete srednjeg dometa bez nuklearnih bojevih glava „orešnik“ na objekte odbrambeno-industrijskog kompleksa Ukrajine u Dnjepropetrovsku su ostvareni, svi projektili pogodili su mete.
Ruski predsednik Vladimir Putin je u sinoćnjem obraćanju potvrdio da su Oružane snage Ukrajine gađale teritoriju Rusije zapadnim oružjem, a da su Oružane snage Rusije kao odgovor na napade raketama dugog dometa na Rusiju 21. novembra testirale balističku raketa srednjeg dometa bez nuklearnog punjenja „orešnik“. Ruske oružane snage su izvele kombinovani napad na vojnu fabriku „Južmaš“ u Dnjepropetrovsku u kojoj se proizvodi, između ostalog, i raketna tehnika. Po rečima Putina, raketu ne mogu da presretnu savremeni sistemi PVO. Ona leti brzinom od 10 maha – 2,5-3 kilometra u sekundi.
Pre toga, dva dana nakon što su odobreni napadi u dubinu ruske teritorije, ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se odobrava ažurirana nuklearna doktrina – Osnove geopolitike u oblasti nuklearnog obuzdavanja.
„Njujork tajms“ je u nedelju, pozivajući se na neimenovane zvaničnike američke administracije, javio da je američki predsednik Džozef Bajden prvi put dao Ukrajini dozvolu da koristi rakete dugog dometa za gađanje ciljeva u dubini ruske teritorije. Prema pisanju medija, šef Bele kuće je preduzeo ovaj korak nakon što su se pojavili izveštaji o „dolasku vojnika iz Severne Koreje u Kursku oblast“.
Nakon toga, britanski „Tajms“ je, pozivajući se na izvore, objavio da se Sjedinjene Američke Države više ne protive primeni raketa „storm šedou“ za napade u dubinu Rusije.
Ruski zvaničnici su nakon odluke Vašingtona upozorili da svetu preti treći svetski rat i da će Moskva snažno odgovoriti.
Pogledajte i: