Evropske kompanije su u septembru kupile ruskog gasa u vrednosti od 1,4 milijarde evra, što je za trećinu više u odnosu na godinu i jedan mesec ranije.
Istovremeno, 40 odsto isporuka odnosi se na tečni prirodni gas, a 60 odsto isporuka na gas koji se isporučuje gasovodom.
Takav skok izvoza omogućio je Rusiji da postane glavni dobavljač „plavog goriva“ u EU prema podacima iz septembra sa učešćem od 23,74 odsto u poređenju sa 16,54 odsto u avgustu. To se dogodilo prvi put od maja 2022. godine, pri čemu je uvoz iz Rusije tada činio 22,9 odsto.
Na drugom mestu se našao Alžir, a obim isporuka iz ove zemlje smanjen je za 15 odsto u poređenju sa prethodnim mesecem, na 1,1 milijardu evra. Sjedinjene Američke Države u septembru su povećale prodaju za 21 odsto, na 990,2 miliona evra i time su sa petog skočile na treće mesto.
Norveška je ostala na četvrtom mestu, a obim isporuka porastao je za sedam odsto, na 975 miliona evra. Iznenađenje predstavlja Velika Britanija koja je još u avgustu činila trojku glavnih prodavaca gasa u EU, a zatim smanjila isporuke za 2,4 odsto i zauzela peto mesto sa 429, 2 miliona evra.
Zemlje Evropske unije su u planu REPowerEU, objavljenom u proleće 2022. godine objavile kao cilj odustajanje od uvoza ruskog gasa iz gasovoda do 2027-2028. godine.
Istovremeno, struktura izvoza ruskog gasa pretrpela je male promene: udeo tečnog prirodnog gasa porasla je sa trećine do oko 40 odsto, a gasa iz gasovoda smanjena je sa 70 na 60 odsto.
Kako je predsednik Vladimir Putin napomenuo, Moskva ne uskraćuje isporuke gasa Evropi, postoji nekoliko ruta za dobijanje gasa.
Moskva je više puta isticala da je Zapad napravio ozbiljnu grešku kada je odustao od ruskih ugljovodonika, zbog čega sada zapadne zemlje moraju da kupuju rusku naftu i gas preko posrednika i po višim cenama.
Pogledajte i: