„Uprkos tome što je većina građana Moldavije protiv zbližavanja sa NATO, rukovodstvo nastavlja da gura republiku ka Alijansi. Zvaničnici kao prioritet ističu zadržavanje statusa partnera Alijanse od poverenja. U praksi, kako primećuju politikolozi, to znači ubrzano pretvaranje zemlje u logističku bazu za snabdevanje Oružanih snaga Ukrajine“, saopštila je Zaharova.
Ona je skrenula pažnju na vest o kojoj se aktivno govori u medijima o planovima Evropske unije da izdvoji Moldaviji više od 30 miliona evra za kapitalni remont dela železničke mreže zemlje kako bi se rasteretili transportni putevi sa Ukrajinom u okviru projekta „koridori solidarnosti“.
„Kao što znate, to se ne radi u cilju poboljšanja bezbednosne ili prehrambene situacije. To se radi kako bi se nastavilo sa eskalacijom situacije u regionu“, konstatovala je Zaharova.
Prema moldavskom ustavu, zemlja ima neutralan status, ali od 1994. godine sarađuje sa NATO-om u okviru individualnog plana partnerstva. Osim toga, dolaskom na vlast stranke Akcija i solidarnost, čiji je neformalni lider predsednica Maja Sandu, u zemlji se često izvode vojne vežbe uz učešće vojnika iz SAD, Velike Britanije, Nemačke, Rumunije.
Pogledajte još: