RUSIJA

Kiseljov: Rusija prinuđena da vodi odbrambeni rat sa Zapadom zarad stvaranja novog sveta

Rusija je prinuđena da vodi novi odbrambeni rat sa Zapadom radi stvaranja novog svetskog poretka, izjavio je generalni direktor novinske agencije „Rusija sevodnja“ čiji je Sputnjik deo Dmitrij Kiseljov, komentarišući nedavno održani Samit BRIKS-a u Kazanju.
Sputnik
„Zapad je jasno video da im, slikovito rečeno, tlo izmiče ispod nogu, da se stari sistem dominacije urušava, a oni gube svoje kolonijalne mogućnosti, svoje informacione mogućnosti, mogućnost da zastrašuju, dominiraju i izvlače koristi od toga“, rekao je Kiseljov na okruglom stolu „Potencijal zemalja BRIKS-a: širenje humanitarnog, političkog i trgovinsko-ekonomskog razvoja kao pokretačka snaga za stvaranje novog svetskog poretka“, koji je organizovao Sputnjik.
„Pred njihovim očima formira se nova konstrukcija sveta, apsolutno ispravna. Moramo da potpuno jasno zamislimo da će, uprkos činjenici da zamišljamo ružičasti, lepi svet budućnosti bez ratova i konfrontacije, Zapad svim sredstvima, uključujući vojnim, insistirati na očuvanju svoje dominacije. I ovde se postavlja pitanje o suprotstavljanju zlu nasiljem ili nenasiljem. U ovom slučaju, nenasiljem se neće uspeti, jer oni ne slušaju“, istakao je on.
Kiseljov je, između ostalog, ukazao na nastavak širenja NATO-a, direktne vojne pretnje Rusiji i povlačenje Zapada iz svih sporazuma o ograničenju naoružanja sa Moskvom.
„Faktički više nije ostalo nikakvih sporazuma između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, zemalja koje održavaju režim nuklearne ravnoteže. Rusija i SAD su, zapravo, ušle u direktnu trku u naoružanju. Ne možemo se pretvarati da toga nema. Zemlje svetske većine ne mogu to da ignorišu i moraće da zauzmu stav“, ocenio je on.
Prema njegovim rečima, kao odgovor, između ostalog, na raspoređivanje ofanzivnih baza NATO-a u Poljskoj i Rumuniji, Rusija mora da razvija i unapređuje svoje sisteme naoružanja.
„Rusija je sada prinuđena da ima, prema raznim procenama, najbolju vojsku na svetu. Prinuđeni smo da vodimo pravi rat. U odnosu na čovečanstvo, ovo je odbrambeni rat, on štiti novu konstrukciju sveta. U datom slučaju, ovaj rat je uvod u novi svet, u novi sistem bezbednosti i ravnoteže. Mir je uvek rezultat rata. Drugi svetski rat je bio jednu generaciju daleko. Sada nam predstoji da stvorimo novi svet kao rezultat ovog rata, nadam se, za mnoga pokolenja. Rešenost Rusije da izgradi novi svet za sve dokazuje odlučnost sa kojom se Rusija bori u prvim redovima za ovaj novi svet“, istakao je generalni direktor „Rusija sevodnja“.
On je dodao i da se Rusija bori za pravo celog čovečanstva da se slobodno razvija.
Kiseljev je napomenuo da je samit BRIKS-a održan u Kazanju rezultat dugih procesa koji su počeli na samom početku XXI veka.
„Posle napada na kule-bliznakinje, Amerika je proglasila svoje novo liderstvo, izjavljujući da im je suđeno da vode svet i počeli su da grade Pax Americana, svet po sopstvenim pravilima. Predsednik Rusije Vladimir Putin proglasio je multipolarni, ‘višebojni’ svet kao cilj svetske konstrukcije. Četvrt veka kasnije, vidimo rezultat – Amerikanci i zapadni blok stupili su u ratove, ubili stotine hiljada, ako ne i milione ljudi. Ubijali su ih u Iraku, formirali terorističke grupe. Setite se Libije, Avganistana. A Rusija je sazvala samit BRIKS-a u Kazanju, zato što su naši slogani „višebojnog“ sveta uvek uključivali zahtev da zemlje budu svoje“, rekao je Kiseljov.
On je napomenuo da šefovi država koji su prisustvovali Samitu BRIKS-a u Kazanju predstavljaju više od 58 odsto svetske populacije.
„Pozvano je 35 zemalja, zajedno sa Rusijom učestvovalo je 36. Lično sam izračunao da je Kazanj ujedinio 58,5 odsto svetske populacije. To je definitivno globalna većina. Tamo su bili predstavnici 10 zemalja-članica BRIKS-a, proglašeno je 13 zemalja-partnera, a zatim su počele da se pridružuju nove. Spaja nas mnogo toga – privrženost tradicionalnim vrednostima, posvećenost miru, san o svetskoj harmoniji. I ne želimo da živimo na stari način, po modelu koji nam Zapad nasilno nameće“, naglasio je Kiseljov.
On je napomenuo da su Rusija i SAD dve zemlje u svetu koje održavaju globalni nuklearni balans, njihovi nuklearni potencijali su uporedivi.
„Ako zamislite da na neki čudan način uspete da izvučete Rusiju sa zemaljske kugle i ostavite svet bez nje, onda će svetska većina biti lišena mogućnosti slobodnog razvoja, jer će realno ostati samo jedna dominantna sila sa bezuslovnom prednošću u vojnoj sferi, a Amerikanci to neće propustiti da iskoriste. Sada nema takve mogućnosti. Rusija se bori za pravo celog čovečanstva da se slobodno razvija po principima ove ‘višebojnosti’ i da uživa u onome što se zove BRIKS, pokazujući čuda ekonomske budućnosti da se slobodno razvija“, zaključio je on.
RUSIJA
Ambasador Rusije u Indiji: Fenomen BRIKS-a sve jači
Pogledajte i:
Komentar