Potreba za izmenama ruske nuklearne doktrine uslovljena je zaštitom interesa zemlje u novim uslovima, dodaju analitičari.
Putin je još pre nekoliko meseci naložio da se ažurira nuklearna doktrina, a obnovljeni dokument je potpisao dva dana nakon što je objavljeno da je administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena omogućila Ukrajini da koristi rakete „atakams“ za napade u dubinu ruske teritorije.
„Ovom doktrinom su jasnije precizirani uslovi pod kojima Ruska Federacija zadržava pravo upotrebe nuklearnog oružja. To je urađeno u interesu, pre svega, odvraćanja. Vidimo da se sve više materijalizuju nove pretnje koje postaju izuzetno opasne, a nova nuklearna doktrina je, kao prvo, jasan signal svim zemljama iz okruženja, uključujući i zemlje NATO-a, kako će i pod kojim uslovimaRusija upotrebiti nuklearno oružje “, kaže za Sputnjik vojni ekspert Igor Korotčenko, glavni urednik časopisa „Nacionalna odbrana“.
Nuklearna doktrina donosi i niz novina, koje su povezane, pre svega, sa preispitivanjem vojno-političke situacije kao posledice ukrajinske krize. U tom smislu, povećanje i stvaranje novih rizika primorava Rusiju da prilagodi svoju nuklearnu doktrinu, objašnjava Korotčenko.
„Važno je napomenuti da zadržavamo pravo upotrebe nuklearnog oružja ako potencijalni protivnik preduzme radnje usmerene na izolaciju dela teritorije Ruske Federacije. Reč je o planovima NATO-a da izoluje Kalinjingradsku oblast i prekine tranzit prema njoj. Sada takve aktivnosti, radi deblokade, daju Rusiji mogućnost za izvođenje nuklearnog udara“, kaže ekspert.
Prema njegovim rečima, isto važi i ako neprijateljske akcije mogu dovesti do ekoloških katastrofa. Konkretno, to znači da će Rusija na napad na rusku nuklearnu elektranu automatski moći da odgovori nuklearnim udarom na zemlju sa čije teritorije je takav napad izveden.
„Isto važi, na primer, i ako se u našoj blizini rasporede sredstva, krstareće rakete ili dronovi, pomoću kojih neprijatelj može izvesti napad na ključne infrastrukturne objekte u Rusiji. U tom slučaju, kao odgovor, možemo primeniti nuklearno oružje. Naravno, sve je to povezano s ukrajinskom krizom i nakon usvajanja ove doktrine, Generalštab Oružanih snaga Rusije izradiće i usvojiće konkretne planove za operacije“, ističe Korotčenko.
U novom ukazu pod nazivom „Osnove državne politike u oblasti nuklearnog obuzdavanja" precizirani su parametri pod kojima Rusija može da upotrebi nuklearno oružje. Kako se navodi u dokumentu, državna politika u oblasti nuklearnog obuzdavanja je odbrambenog karaktera, usmerena na održavanje potencijala nuklearnih snaga na nivou dovoljnom za obezbeđivanje nuklearnog obuzdavanja i garantuje zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta države.
Rusija jasno postavila Zapadu „crvene linije“
Precizirano je da bi nuklearni odgovor mogao da bude aktiviran i u slučaju napada na Belorusiju, kao člana Saveznog države, kao i u slučaju masovnog napada krstarećim raketama, dronovima i drugim letelicama ili ako je protivnik rasporedio ili proširio svoje PVO rakete srednjeg i kratkog dometa, dronove i druge vrste oružja na teritorijama koje se graniče sa Rusijom i njenim saveznicima.
U dokumentu je proširena kategorija država i vojnih saveza prema kojima Rusija primenjuje nuklearno odvraćanje. Takođe, dopunjen je spisak vojnih pretnji čije je neutralisanje uslovljeno primenom nuklearnog oružja.
Ažurirane osnove državne politike takođe naglašavaju da nuklearno odvraćanje može biti usmereno prema državama koje pružaju svoje teritorije ili resurse za agresiju protiv Rusije.
Moskva je objasnila da se doktrina menja kako bi se protivnicima Rusije razbile sve iluzije u oceni spremnosti Rusije da obezbedi sigurnost zemlje svim sredstvima tj. obuzdavanje ima za cilj da obezbedi da potencijalni protivnik shvati neizbežnost odmazde u slučaju agresije. Takođe, obuzdavanje se sprovodi kontinuirano tokom mirnodopskog vremena, kao i u periodu direktne pretnje agresije i tokom rata, sve do početka primene nuklearnog oružja,
Govoreći o mogućoj reakciji Zapada na izmeđenu nuklearnu doktrinu, Korotčeko kaže da Moskva ne očekuje nikakvu reakciju.
„Ovo je dokument koji jasno reguliše sve uslove pod kojima će Rusija primeniti nuklerano oružje. Sve će biti vrlo jednostavno - ili će Zapad shvatiti gde su ‘crvene linije’ koja ne sme preći ili neće. Ako ne razume, uslediće nuklearni udar i to je sve’, upozorava ekspert.
Korotčenko ističe da Rusiju ne zanima da li će Zapad sada shvatiti gde su te „crvene linije“ – to je, dodaje, njihov problem. Za Rusiju je, kaže on, najvažnije da u skladu sa novom doktrinom ima planove za upotrebu nuklearnog oružja, koji su detaljno regulisani za svaku konkretnu situaciju.
Uskoro stiže ruski nuklearni voz
Na pitanje kako će se razvijati ruske nuklearne snage u skladu s novom politikom, Korotčenko kaže da su svi planovi već određeni, a opremljenost ruskih nuklearnih snaga savremenim naoružanjem dostigla je oko 94 odsto.
„Najvažnija stvar koju sada treba uraditi je pokretanje novog projekta borbenog železničkog raketnog sistema ‘Barguzin’. To je nuklearni voz opremljen nuklearnim raketama, koji sa bilo koje tačke železničke mreže od Moskve do Vladivostoka može izvršiti udar i uslediće odmazda za potencijalnog neprijatelja. To nam je glavni prioritet koji treba realizovati u bliskoj budućnosti. Svi ostali planovi razvoja strateških snaga realizuju se po planu“, naglasio je Korotčenko.
U dokumentu se naglašava da odluku o primeni nuklearnog oružja donosi predsednik Rusije, a u slučaju potrebe može o toj spremnosti ili faktičkoj primeni oružja informisati druge zemlje.
Ukaz stupa na snagu danom potpisivanja.