Prema njegovim rečima, najbolja garancija bezbednosti za Ukrajinu je članstvo u NATO-u, mada, ako se SAD usprotive pristupanju Kijeva Severnoatlantskoj alijansi, Evropa će morati da se umeša i rasporedi vojsku nakon okončanja borbi, navodno da bi „obuzdala dalju rusku agresiju“.
„Ako govorimo o realnim garancijama bezbednosti, onda govorimo o članstvu u NATO-u. Ali, bez SAD je to nemoguće. U tom slučaju, imamo u vidu bilo koju formu (garancija) u smislu (slanja) vojnih snaga“, istakao je on.
Rusija je više puta saopštavala da je upravo orijentacija Kijeva ka Alijansi postala jedan od uzroka Specijalne vojne operacije u Ukrajini.
Kremlj je prethodno saopštavao da je obratio pažnju na izjave da je u Evropi razmatrana tema slanja vojnika u Ukrajinu i da Moskva smatra da Zapad treba da shvati potencijalnu opasnost direktnog uvlačenja u gorući sukob i da to „apsolutno nije u interesu tih zemalja, čega one moraju biti potpuno svesne“.
Ranije je „Fajnenšel tajms“, pozivajući se na jednog od Trampovih savetnika pisao da bi njegov plan za rešavanje ukrajinskog sukoba mogao da podrazumeva preispitivanje sporazuma iz Minska sa mehanizmima prinude i mera za kršenje, a evropske trupe bi bile odgovorne za kontrolu sprovođenja sporazuma.
Na američkim predsedničkim izborima održanim 5. novembra pobedio je Donald Tramp. Tramp je ranije više puta izjavljivao da će uspeti da postigne sporazumno rešenje ukrajinskog sukoba. On je takođe obećao da će rešiti konflikt u Ukrajini za jedan dan. Rusija smatra da je ovo suviše složen problem za tako jednostavno rešenje. Osim toga, Tramp je više puta kritikovao pristup SAD sukobu u Ukrajini, a kritikovao je i Vladimira Zelenskog.
Pogledajte i: