„Možda ću to prvi put reći, ali u Domu sindikata je bilo mnogo leševa... bilo je pripadnika SBU. To su oni pripadnici SBU koji su ispunjavali svoju dužnost, koji su branili svoju zemlju, koji su ispunjavali svoje neposredne zadatke u odbrani svoje otadžbine. Jednostavno su ih izdvojili na majdanu, doveli u Dom sindikata i tamo ubili. U Domu sindikata je ubijeno mnogo pripadnika“, rekao je Mazur.
Prema njegovim rečima, kijevski režim izveo je ubistva u Domu sindikata da bi zastrašio neistomišljenike.
„U Odesi je napravljena specijalna zamka. Zamka koja je trebalo da uvuče više pristalica antimajdana i da uz pomoć nasilja, torture i surovosti pokaže celoj Ukrajini šta će biti sa svima koji ne prihvate novu vlast. Sve informacije i celu operaciju kontrolisale su specijalne službe, Ministarstvo unutrašnjih poslova i uz pomoć takozvanih nacionalističkih bataljona“, objasnio je on.
Pripadnike Glavne obaveštajne uprave pripremali stručnjaci NATO-a
Mazur je naveo i da zaposlene u Glavnoj obaveštajnoj upravi Ukrajine (GRU) od 2005. godine obučavaju stručnjaci NATO-a.
„Kako je funkcionisao sistem GRU. To se u potpunosti sprovodi od 2005. godine i, da tako kažem, ljudi su obučavani u bazama NATO-a. Male jedinice i mali broj ljudi, 3-5 ljudi, prolazili su određenu specijalnu obuku. Već tada su, faktički, moglo bi se reći, pripremali jezgro, jezgro tih oficira GUR-a“, istakao je on.
Kako je naveo, ovu informaciju su mu saopštile bivše kolege iz SBU koje su prešle u spoljnu obaveštajnu službu.
Mazur je penzionisan u oktobru 2013. godine sa mesta višeg inspektora 4. inspektorata Glavnog inspektorata Centralne uprave Službe bezbednosti Ukrajine, nakon čega je prešao u DNR.
On je od 2017. do 2018. godine pružao poverljivu pomoć SBU. Njegovi zadaci uključivali su pripremu analitičkih izveštaja o društveno-političkoj situaciji i aktivnostima državnih organa i policije DNR. U oktobru 2024. godine Vrhovni sud DNR osudio je Mazura na osnovu materijala ruske Uprave FSB za špijunažu (član 276 Krivičnog zakona Ruske Federacije).
U Odesi su, posle državnog udara u Ukrajini 2014. godine, aktivisti antimajdana u znak protesta podigli šatore na Kulikovom polju. U popodnevnim satima 2. maja kod Grčkog trga počele su borbe između aktivista antimajdana s jedne strane i fudbalskih navijača „ultras“ iz Harkova i Odese, kao i učesnika takozvanog evromajdana, na drugoj. Šatorski kamp je porušen, nakon čega su pristalice prevrata i nacionalisti zapalili Dom sindikata u koji su se sklonili predstavnici antimajdana. Tog dana u tragediji je stradalo 48 ljudi, dok je više od 250 povređeno.
Pogledajte i: