Građani Budve su na ponovljenim lokalnim izborima u nedelju glasali slično kao na majskim, nakon kojih vodeće partije nisu uspele da se dogovore o podeli vlasti, pa su izbori morali da se ponove.
Ponovljeno stanje iz maja
Ukoliko partije ostanu pri predizbornim obećanjima o tome ko sa kim hoće ili neće da pravi postizborne koalicije, nije isključeno još jedno ponavljanje izbora.
Politički analitičar Vladimir Pavićević kaže da postoje dve glavne liste koje su nastale cepanjem Demokratskog fronta i od kojih zavisi šta će dalje da se dešava.
„Te dve liste su i na majskim izborima u ovom gradu osvojile po devet mandata. Zajedno te dve liste bi mogle da formiraju većinu i samostalnu vlast, to su mogli još u maju, ali nastao je raskol koji bi sada trebalo da bude zanemaren, ako ne žele da neko drugi preuzme vlast,“ kaže Pavićević.
Ključno pitanje je napominje naš sagovornik, šta će sada uraditi ove dve liste s obzirom na identičnu situaciju iz maja.
„Jedan put je da ove dve liste postignu kompromis, koji će podrazumevati da jedni neće dobiti mesto predsednika Opštine, ali da će drugi dobiti to mesto – pa da vidimo kako taj kompromis može dalje da se plete,“ napominje Pavićević.
DPS najgora opcija
Drugi opcija je, dodaje Pavićević, najavljena od jedne pobedničke strane („Budva naš grad“ ) koja podrazumeva da i DF i DPS ostanu u opoziciji u Budvi, što znači da bi napravili opštinsku upravu od svojih odbornika i od odbornika manjih stranaka koje su prešle cenzus.
„Takvih lista ima pet, i sve imaju po jednog, dva ili tri odbornika. Treća opcija je, koju ja ne bih preporučio ako bi me neko pitao, a to je da ne može ni opcija jedan ni opcija dva i da mora da se razgovara sa DPS,“ kaže nam Pavićević.
Na izborima u Budvi liste „Za budućnost Budve“ (DF) i „Budva naš grad“ osvojile su po devet odborničkih mesta, DPS (7 mandata) Koalicija „Pokret Evropa sad (PES) i Demokrate“ uzele su po tri odbornika, zatim „Evropski savez“ (SDP, Liberalna partija ) osvojila dva odbornička mesta…
U budvanskom parlamentu ima 33 odbornička mjesta, pa je za formiranje vlasti potrebna većina od 17 odbornika.
Pogledajte i: