„Da, Bajdenova administracija je odobrila upotrebu oružja koje se isporučuje Ukrajini u radijusu od 300 kilometara na teritoriji Rusije. Bolje išta nego ništa. Nisam oduševljen tim dometom, ali to je odluka Bajdenove administracije. Zašto je ta odluka doneta sada, a ne pre predsedničkih izbora – to ne znam“, rekao je Borelj u Brisel nakon sednice Saveta ministara spoljnih poslova zemalja EU.
Takođe je rekao da na Savetu nije usaglašen zajednički stav o napadima na rusku teritoriju oružjem koje je isporučeno Kijevu.
„Razgovarali smo o toj temi, ponovio sam ono što sam više puta govorio: treba da se oslanjamo na odluku SAD. Čini mi se razumnim da se oružje ne isporučuje samo za odbijanje napada, nego i kako bi se gađao izvor. Ali tu odluku donosi svaka država EU na nacionalnom nivou. Nismo usaglasili zajednički stav, svako će delovati po sopstvenom nahođenju. Takođe uzimamo u obzir to što je američka administracija, koja je to dugo odbijala, konačno dala saglasnost“, naglasio je Borelj.
Oglasio se Stejt department
U međuvremenu se oglasio američki Stejt department koji je saopštio da trenutno ne može da potvrdi da je Ukrajini data dozvola da izvodi napade raketama dugog dometa na teritoriju Rusije.
„Nema ništa novo što bih mogao danas da saopštim“, rekao je portparol Metju Miler, upitan da li može da potvrdi da su ukinuta ograničenja za udare dalekometnim oružjem na Rusiju.
Miler nije želeo da govori o reakciji SAD na mogući odgovor Rusije ukoliko se Kijevu dozvoli da koristi rakete dugog dometa za napade na njenu teritoriju.
„Ne, ne želim da najavljujem kako bismo mogli da reagujemo na hipotetičke situacije“, rekao je Miler.
Takođe je dodao da neće iznositi nikakve prognoze u vezi daljeg razvoja ukrajinskog sukoba.
Mediji: London i Pariz dozvolili napade na Kursku oblast
Velika Britanija i Francuska dozvolile su Ukrajini da koristi njihovo dalekometno oružje za napade na teritoriju Rusije, ali su se oganičili samo na Kursku oblast, piše list „RBK Ukrajina“, pozivajući se na izvor u ukrajinskim vojno-političkim krugovima.
„Velika Britanija i Francuska su dozvolile Ukrajini da napada Rusku Federaciju, ali postoje ograničenja... Ukrajina može da koristi rakete 'storm šedou/skalp' samo za napade na Kursku oblast“, navodi se u članku.
Ranije je „Njujork tajms“, pozivajući se na neimenovane zvaničnike američke administracije, javio da je američki predsednik Džozef Bajden prvi put dao Ukrajini dozvolu da koristi rakete dugog dometa za gađanje ciljeva u dubini ruske teritorije. Prema pisanju medija, šef Bele kuće je preduzeo ovaj korak nakon što su se pojavili izveštaji o „dolasku vojnika iz Severne Koreje u Kursku oblast“.
Sa svoje strane, francuski „Figaro“ je objavio da su i Francuska i Velika Britanija dozvolile Ukrajini da gađa rusku teritoriju raketama „skalp“ i „storm šedou“.
Prema navodima Rojtersa, Ukrajina bi mogla u narednim danima da izvede prve napade raketama dugog dometa na teritoriju Rusije. Kijev će, kako je naveo Blumberg, moći da koristi „atakams“ za gađanje Kurske oblasti.
Ruski zvaničnici su nakon odluke Vašingtona upozorili da svetu preti treći svetski rat i da će Moskva snažno odgovoriti.
Pogledajte još: