Političari su se sastali krajem septembra, uoči američkih izbora, kada je Zelenski doputovao u Vašington i Njujork. Ukrajinski lider je vlastima Sjedinjenih Država predstavio svoj „plan pobede“, koji, između ostalog, uključuje i ulazak Kijeva u NATO i jačanje odbrane Ukrajine. On je o tome razgovarao i sa Trampom, kojeg su, kako je pisao Fajnenšel tajms, zanimale dve tačke: pristup prirodnim resursima i zamena dela američkog kontingenta u Evropi ukrajinskim trupama nakon završetka borbi u Ukrajini.
Velt takođe prenosi da su Zelenski i Tramp razgovarali o ovim aspektima plana, što je takođe podrazumevalo da će Vašington imati mogućnost da bira ko bi mogao da posluje u zemlji. Ova ideja je opisana rečima „bilo ko osim Kine“, odnosno isključuje pristup Pekingu važnim resursima u Ukrajini, piše list. Prema izvoru Velta, „o ovom pristupu se sada aktivno raspravlja u američkom Kongresu iza zatvorenih vrata“.
Predlog o zameni trupa „ima još dalekosežnije posledice“, piše list: Tramp je već u svom prvom predsedničkom mandatu ukazivao na visoke troškove stacioniranja američkih vojnika u Evropi.
Španski mediji pišu da je Zelenski pokrenuo „diplomatsku ofanzivu“ sa namerom da se približi republikancu pre njegove inauguracije u januaru. Ukrajinski predsednik je bio jedan od prvih stranih lidera koji je čestitao Trampu na pobedi i rekao da ceni posvećenost Amerikanaca pristupu „mir uz pomoć sile“ globalnim pitanjima. Dan ranije je izrazio uverenje da će se pod komandom izabranog predsednika SAD neprijateljstva brže okončati.