To je zaključak šestogodišnjeg istraživanja koje su arheolozi sproveli u Kolumbiji, a u tumačenju umetničkih dela pomogli su im i starešine starosedelačkih naroda i njihovi šamani.
Reč je o crtežima divljih životinja koje se često spominju i u pričama o nastanku sveta, poput jaguara i anakonde, ali i prikazima ljudi koji se pretvaraju u životinje, saopštio je Univerzitet u Ekseteru.
Istraživači tog univerziteta i njihovih partnerskih institucija iz Južne Amerike radili su u regionu Seranija de la Lindosa na severozapadu Kolumbije, a u proučavanje drevnih crteža uključili su i lokalne stručnjake.
Povezivanje svetova
Kombinovanje priča starosedelaca, izvora i starih istraživanja dovelo ih je do zaključka da crteži nisu bili prikaz sveta u kome su živeli, već da ova umetnička dela prikazuju šamane koji pregovaraju o duhovnom carstvu, transformaciji tela, povezivanju ljudskih i neljudskih svetova.
Otkrića su objavljena u specijalnom izdanju „Advances in Rock Art Studies“.
„Potomci umetnika objasnili su nam da ta dela na stenama nisu samo refleksija onoga što su videli u stvarnom svetu. One pružaju i ključne informacije o animističkim shvatanjima starosedelačkih zajednica, njihovom pogledu na svet i ritualima koje su održavali u svom socijalno-kulturnom svetu“, izjavio je prof. dr Džejmi Hempson, vodeći autor istraživanja i arheolog Univerziteta u Eksteru.
Pogledajte i: