Ovo je ocena politikologa Dušana Gujaničića iz Instituta za političke studije nakon što je Marin Le Pen demantovala optužbe da je umešana u finansijske malverzacije za koje je optužuje fracusko tužilaštvo, uz tvrdnju da da nju i njenu stranku žele da uklone sa političke scene podmetanjem lažnih afera.
Opravdana sumnja da vlast pritiska tužilaštvo
„Ona je istakla u startu da je ovo pokušaj da se ona spreči da učestvuje na predsedničkim izborima u Francuskoj 2027. godine, s obzirom da bi osuđujuća presuda nužno povukla i nemogućnost izbora na javne funkcije u trajanju od pet godina, kako to francuski zakon predviđa,“ objašnjava Gujaničić.
Naš sagovornik dodaje da postoje određene sumnje da je u sve umešala prste izvršna vlast u Francuskoj, s obzirom da postoji i institucionalni a sigurno i vaninstitucionalni pritisak na tužilaštvo.
„Ostaje da pratimo situaciju ali ta sumnja postoji i postojaće sve do završetka tog procesa,“ kaže on.
Negativna presuda po Le Penovu bi svakako bio ozbiljan politički udarac za nju, konstatuje sagovornik Sputnjika, ali isto tako veruje da bi ona nastavila da poriče umešanost u ovu aferu.
„Teško je zamisliti da u ovoj aferi nema nikakvih političkih zadnjih namera, ali ne ulazim u to da li su optužbe tačne ili ne. U svakom slučaju, to ne bi bila samo osuda nego bi to nanelo veliki udarac i njenoj ideologiji koja bi svakako opstala, ali manje jaka. To bi ubrzalo i kraj njene lične političke karijere,“ kaže on.
Ako bi, pak, presuda bila oslobađajuća to bi dalo dodatni vetar u leđa Le Penovoj i snažan politički podstrek da i dalje pokušava osvoji funkciju predsednika Francuske, zaključuje Gujaničić.
Optužbe za finansijske mahinacije
Podsećanja radi, fracusko tužilaštvo traži pet godina robije za Le Penovu i još 24 njena partijska saboraca zbog afere koja je dobila na težini ovog leta, a povodom koje je suđenje počelo u septembru ove godine pred sudom u Parizu. Naime, radi se o optužbama za navodne finansijske mahinacije koje je, kako tvrdi tužilaštvo, počinio tadašnji Nacionalni front Le Penove u okviru Evropskog parlamenta između 2004 - 2016. godine tako što je razvio čitavu mrežu fiktivnih zapošljavanja čime je zloupotrebio evropske fondove a sredstva onda preusmeravao u partijske svrhe.
U julu ove godine na parlamentarnih izborima u Francuskoj desničarska stranka Nacionalno okupljanje bila je veliki pobednik prvog izbornog kruga sa 33,5 odsto osvojenih glasova, što znači da je ta partija mogla da obezbedi između 240 i 270 poslanika u novom sazivu Nacionalne skupštine.
Pogledajte i: