Specijalna operacija u Ukrajini

Lavrov: Podrška koju je Šolc obećao Kijevu nije potrebna narodu Ukrajine

Obećanje da će Nemačka podržavati Ukrajinu koliko god da je to potrebno, a koje je dao nemački kancelar Olaf Šolc tokom telefonskog razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, nije potrebno ukrajinskom narodu, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
Sputnik
Komentarišući ocenu održanog razgovora koju je objavila ruska strana, Lavrov je istakao da je Kremlj jasno izložio procenu telefonskog razgovora Putina i Šolca i da nema ništa da doda povodom toga.
On je takođe istakao da je pročitao i saopštenje nemačke Vlade u kom se navodi da je Šolc osudio rusku agresiju i naglasio da će Nemačka biti uz Ukrajinu onoliko koliko to bude bilo potrebno.
„To je ono što Nemci i drugi članovi Evropske unije i NATO-a javno govore u svakom slučaju. I kada se čuje: ‘Bićemo uz Ukrajinu onoliko koliko je to neophodno’, postavlja se pitanje: ‘Neophodno kome?’. To apsolutno nije potrebno ukrajinskom narodu. Još jednom ponavljam da je Kremlj svoje procene jasno izložio u objavljenom saopštenju“, rekao je Lavrov novinarima na kraju učešća na međunarodnom forumu o pitanjima mira i bezbednosti „Sir Bani Jas“ u Abi Dabiju.

Moskva čeka Trampove predloge za rešavanje ukrajinske krize

Pored toga, govoreći o načinima rešavanja ukrajinske krize, Lavrov je poručio da Moskva nema predstavu na koji način bi novoizabrani američki predsednik Donald Tramp mogao da reši ukrajinski sukob, iako će čekati njegove predloge.
„Čekamo predloge. Mi konstantno ističemo kada nas pitaju za to da, u svakom slučaju, političar koji govori da nije za rat, već za mir, zaslužuje pažnju. A, šta će konkretno biti predloženo, ne znamo. Naš stav je jasno formulisao predsednik Putin tokom njegovog govora u Ministarstvu spoljnih poslova u junu“, naglasio je Lavrov.
On je još dodao da stepen realnosti prilikom procene situacije u Ukrajini među učesnicima bliskoistočnog foruma u Abu Dabiju raste.

Kina i Rusija imaju pozitivan dijalog o saradnji Moskve sa Severnom Korejom

Diplomata se još osvrnuo na objave niza medija da je Kina nezadovoljna bliskom saradnjom Rusije i Severne Koreje, kao i da je cilj takvih objava da se unese razdor u odnose Moskve i Pekinga.
„Ne znam šta se krije iza toga, ali poenta je da se verovatno, pogoršaju odnosi Moskve i Pekinga. Nikakvih zahteva od Kine po tom pitanju nije bilo. Kineske vlasti i mi se redovno konsultujemo o koordinisanju svojih dejstava koji se odnose na probleme koje stvaraju Amerikanci i saveznici na Korejskom poluostrvu i oko njega. To je sve što mogu reći. Imamo veoma pozitivan dijalog na tu temu“, kazao je ministar.

Rusija na vreme procenila cilj raspoređivanja američkih PRO sistema u Evropi

Pored toga, govoreći o raspoređivanju američkih sistema protivraketne odbrane u Evropi, Lavrov je konstatovao da su procene Rusije koje se odnose na ciljeve razmeštanja takvih sistema potpuno opravdane i da je to pokušaj stvaranja prednosti u konfrontaciji sa Moskvom.
On je podsetio da su SAD svojevremeno saopštavale da je svrha tog poteza odbrana od Irana ili Kine.
„Mi smo, analizirajući njihove planove, odmah rekli da to nema veze sa Iranom, već je pokušaj stvaranja jednostrane prednosti u konfrontaciji sa Rusijom, pojačavanja napetosti, sprovođenja politike obuzdavanja Rusije. Naše procene su apsolutno opravdane“, kazao je Lavrov.
Američka baza PRO „Edžis“ zvanično je otvorena 13. novembra u poljskom Redzikovu, 165 kilometara od granice sa Rusijom.
RUSIJA
Kremlj: Postoje duboke razlike u stavovima Rusije i Nemačke ali je pozitivno što dijalog postoji
Pogledajte i:
Komentar