Iako zapadni eksperti ocenjuju da će Ukrajini biti potrebno najmanje pet godina da napravi sopstveno nuklearno oružje, direktor Centra Valentin Badrak smatra da bi to moglo da se desi brže, navodi britanski medij.
Badrak je ocenio da će Ukrajina već za šest meseci moći da demonstrira dalekometne balističke rakete sa dometom od hiljadu kilometara, kao i da bi „Velika Britanija mogla da pruži pomoć Ukrajini u proizvodnji nuklearnog naoružanja ako Vašington značajno smanji podršku Kijevu“.
U izveštajima centra se navodi da „pravljenje jednostavne atomske bombe, kao što su Sjedinjene Američke Države uradile u okviru Menhetn projekta, ne bi bio težak zadatak 80 godina kasnije“.
„Tajms“ piše da bi, zbog nedostatka kapaciteta za obogaćivanje uranijuma u Ukrajini, za stvaranje nuklearnog oružja mogao da se koristi reaktorski plutonijum ekstrahovan iz istrošenog nuklearnog goriva.
Rezerve takvog plutonijuma u Ukrajini procenjene su na sedam tona, što autori izveštaja smatraju dovoljnim za proizvonju stotina taktičkih bojevih glava sa od nekoliko kilotona TNT-a.
Upotreba reaktorskog plutonijuma u nuklearnom oružju zahtevaće korišćenje složenih tehnologija, koje se procenjuju kao dostupne Ukrajini, napomenuli su stručnjaci.
U dokumentu, koji je, prema pisanju „Tajmsa“, predat zameniku ukrajinskog ministra odbrane, a predstavljen i rukovodstvu preduzeća ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa, govori se o mogućnosti da Ukrajina istupi iz Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja.
Prema rečima jednogod njegovih autora, Alekseja Ižaka, Ukrajina bi navodno mogla da upotrebi sopstveno nuklearno oružje za napade na ruske „vazduhoplovne baze, koncentracije vojske, industrijske ili logističke objekte“.
Štaviše, snaga bi bila nepredvidljiva, jer bi se koristili različiti izotopi plutonijuma, zaključio je on.
Pogledajte i: