U Sudu BiH u Sarajevu čini se da je ubrzano suđenje predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS Milošu Lukiću, koje je Tužilaštvo BiH optužilo za neizvršavanje odluka tzv. visokog predstavnika u BiH, posle predsedničkih izbora u Americi na kojima je pobedio republikanac Donald Tramp.
Neobično ubrzanje procesa
Advokat Milorada Dodika Goran Bubić deli sličan utisak i to, kako kaže, na osnovu činjenica.
„Evidentno je da se postupak ubrzao i to se vidi između ostalog i po gustini zakazivanja pretresa gde mi imamo tri glavna pretresa u tri uzastopne srede. To nije slučaj u drugim predmetima jer na sudu BiH ima puno starijih, višegodišnjih predmeta, a ovo po kriterijumu starosti uopšte nije star predmet, odnosno optužnica datira od prošle godine,“ primećuje Bubić.
To znači, kaže on, da po kriterijumu starosti nema nikakvih razloga da se postupak odjednom ubrzava i da imamo više od jednog procesa mesečno, eventualno dva.
„Dakle, ova gustina otkriva pravu pozadinu a to je da je u pitanju politička motivacija, pa i možda zavera da se volja naroda izigra na način tako da se Dodik isključi iz političkog života ovom diktaturom pravosuđa,“ objašnjava naš sagovornik.
On kaže da se kod "montera" ovog čitavog procesa koji se odvija preko leđa udvoričkog tužilaštva BiH zapaža nervoza još od lokalnih izbora 6. oktobra koji su pokazali da Dodikova stranka ima nedvosmisleno najjaču podršku od svih stranaka unutar BiH.
„Sad je ta nervoza pojačana rezultatima predsedničkih izbora u Americi jer od januara iduće godine na čelo ove države dolazi predsednik koji je promoter suverenističke politike, za razliku od ovih nazovi liberala koji su svet doveli do tačke gde smo“. napominje on.
Bubić kaže da se se u procesu protiv Dodika ubacuju dokumenti koji nisu verodostojni i u sve uvlači tumač za engleski jezik od koga se traži da garantuje nešto što ne može da garantuje.
Nalog odlazećeg američkog ambasadora
Banjalučki politikolog Anđelko Kozomara ima svoje mišljenje koje se odnosi na ovu temu. Kako kaže, ne treba imati prevelika očekivanja od promene administracije u Americi ali se takođe slaže da je sadašnji predstavnik odlazeće američke administracije u BiH ambasador Majkl Marfi zasigurno osoba koja je učinila najviše zla Republici Srpskoj i njenom predsedniku i građanima.
„Negiranje Šmitovih zakona i ocene da se to okarakteriše kao krivično delo je odluka Majkla Marfija, američkog ambasadora kome je dužnost prestala u septembru. On je vršio pritisak na sud i tužilaštvo, i to je javna tajna, da se ovaj proces ubrza i naredio da presuda maltene bude takva da nije bitno koliko će Dodik biti osuđen i kojom kaznom, već da je bitno da mu se izrekne mera zabrane obavljanja političke funkcije. To je i Bakir Izetbegović u jednoj svojoj nesmotrenoj izjavi rekao, odnosno odao,“ podseća Kozomara.
Republika Srpska je, dodaje Kozomara, na to upozorila javnost kao i na to da je RS spremna na odgovor i da će Dodik sigurno ostati u politici na ovaj ili onaj način, nevezano za tu zaštitnu meru koju očekujemo da mu se izrekne po nalogu odlazećeg američkog ambasadora.
Pogledajte i: