EKONOMIJA

Srbija postaje regionalni centar i dobija prvu fabriku startapa u čijem je imenu „Tesla“

Osnivač i izvršni direktor „Kslergi SusTech Poverhouse“ Katarina Galić najavila je danas na Veb samitu u Lisabonu, na zajedničkoj konferenciji sa predsednikom Privredne komore Srbije Markom Čadežom, da će otvoriti „Tesla venture studio“ za podizanje startapa, koji će biti regionalni centar.
Sputnik
Čadež je rekao za Tanjug da će ta nova platforma početi operativno da radi u Beogradu već u januaru.
"Najvažnija stvar o kojoj bismo danas voleli da razgovaramo sa vama je otvaranje „Tesla venture studio“ u Beogradu. „Tesla venture studio“ je odlučio da ima sedište u Beogradu zbog ubrzanog rasta startap ekosistema", rekla je Galićeva na konferenciji za novinare.

Srbija ima ogroman potencijal

Ona je istakla da je u poslednjih nekoliko godina došlo je do ogromnog rasta tehnologije i startap ekosistema u Srbiji i da postoji mnogo organizacija i udruženja koja podržavaju razvoj srpskog sistema.
"A ono čemu smo se radovali je novi ekosistem koji ima mnogo potencijala, koji ima mnogo stručnjaka. Srbija ima mnogo sjajnih inženjera koji grade tehnologiju na način na koji to ne rade druge zemlje", rekla je Galićeva.
Kako je rekla, za njih je važno da budu u centru dešavanja da su zato izabrali da to bude Beograd.
"I prepoznajemo potencijal i priliku da tamo uspostavimo „Venture studio“. Kao što svi možda znate, „Venture studio“ je zapravo fabrika za izgradnju startapa. A ono što tražimo jeste da izgradimo sistem oko Beograda da bude centar preduzetničkog ekosistema za ceo region i da sa našim partnerima to proširimo i na Evropu", navela je Galićeva.
Ona je rekla da žele da angažuju različite asocijacije i organizacije za osnaživanje startapa i da uključe i Privrednu komoru Srbije, kako bi pomogli stvaranje startapa i da mogu da prodaju svoje proizvode na globalnom tržištu.
Čadež je zahvalio na toj velikoj podršci i istakao da PKS podržava inovacije i inovativne kompanije u Srbiji, ali ne samo u Srbiji, već u celom regionu.
"Ljudi su uglavnom čuli o Srbiji loše stvari iz prošlosti, poput ratova u regionu i tako dalje ili uopšte nisu čuli. Ali ako vidite šta se zapravo desilo u poslednjih 10 godina u Srbiji i ako samo razmislite o stvarima preko kojih svakodnevno prelazite, mnogo toga je zapravo napravljeno u Srbiji", rekao je Čadež.

Strast u Srbiji se rasplamsala

Bivša direktorka i član Borda „Virgin Unite Africa“ Antoinia Norman, koja će raditi za „Tesla venture studio“, rekla je da je imala privilegiju da radi širom sveta sa raznim startapima i preduzetnicima od Afrike do SAD, preko Amsterdama i Turske i da može da kaže da u Srbiji vidi posebnu energiju kada je o startapima reč.
"I vidim da se strast u Srbiji posebno rasplamsala, kao kod srpskih startapa. Činjenica da postoji tranzicija, koja treba da se desi, kao i da postoji tako ogromna baza znanja i veština zasnovanih na inženjeringu", rekla je ona.
Istakla je da žele da omoguće transformativni ekosistem i da pozovu korporacije, vlade i sve donosioce odluka poput „Virgin Unite“ i UN da se uključe.
„Dakle, „Tesla venture“ je u osnovi platforma koja omogućava različitim zajednicama, donosiocima odluka, zainteresovanim stranama da se uključe da urade nešto malo veće i uticajnije za naše startape i preduzetništvo da bi očigledno podstakli ekonomiju i pokrenuli otvaranje novih radnih mesta“, rekla je Normanova.
Pogledajte i:
Komentar