Ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović rekla je da je postrojenje za tretman otpada i proizvodnju energije od njega u Vinči izgrađeno po svim standardima, kao i da su sve ranije posete imale za cilj da skrenu pažnju na važnost tog objekta.
"Energana koju smo danas svečano pustili u rad važna je pre svega i zato što otpad pretvara u toplotnu i električnu energiju koja će zadovoljiti potrebe velikog broja Beograđana. Važno je i što su radom ovog postrojenja smanjene emisije ugljen-dioksida za 210.000 tona, čime se doprinosi unapređenju kvaliteta vazduha. Takođe, postrojenje ima i pametne sisteme i alarme koji će signalizirati ukoliko dođe do prekoračenja emisija", rekla je Vujovićeva.
Prema njenim rečima, ovim projektom pokazujemo koliko smo posvećeni zelenoj agendi, cirularnoj ekonomiji, kao i svim drugim projektima koji treba da poboljšaju kvalitet života svih građana. Dodala je da pored tog postrojenja, u ovom kompleksu postoji i deponija građevinskog i inertnog otpada i sve što je potrebno građanima prestonice, kao i da je u planu izgradnja postrojenja za sakupljanje deponijskog gasa.
"Čeka nas još posla, ali izvesno je da je napravljen veliki iskorak na bolje kada je reč o upravljanju otpadom", rekla je Vujovićeva.
Ona je naglasila da ministarstvo na čijem je čelu ima za cilj da reši sistem upravljanja otpadom i u drugim delovima zemlje, ne samo u Beogradu.
Ministarka je zahvalila građanima Beograda na strpljenju, dodajući da Ministarstvo intenzivno radi i na postrojenju za sakupljenje deponijskog gasa.
"Želim da se zahvalim i konzorcijumu javno-privatnih partnera na mogućnosti da koristimo najbolja iskustva i tehnologije koji su primenjivani u mnogo razvijenijim zemljama", rekla je ona.
Postrojenje za preradu otpada u proizvodnji energije u Vinči
© Tanjug / MINISTARSTVO ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE/ JOVANA ROŠUL
Govoreći o kvalitetu vazduha, Vujovićeva je rekla da je Beograd s vremena na vreme imao prekoračenja količine nedozvoljenih čestica, te da je cilj ovakvih postrojenja - upravo smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu. Ona je dodala da je Ministarstvo za sledeću godinu opredelilo rekordan budžet sa ciljem još bolje zaštite životne sredine.
Direkor kompanije "Beo Čista energija" Vladimir Milovanović podsetio je da je to postrojenje počelo da radi 1. jula ove godine i da se u njemu dnevno sagori nesto više od 1.000 tona komunalnog otpada.
Milovanović je naveo da građani Beograda godišnje stvore više od 600.000 tona komunalnog otpada, a da je kapacitet postrojenja prerada 340.000 tona otpada, dok se ostatak odlaže na deponiju.
"To je značajno povećanje u odnosu na ugovorene količine ali sa gradskom vlašću radimo na tome da se dodatnim sistemima i metodama smanji količina otpada koja će ubuduće odlaziti na deponiju", rekao je Milovanović.
Postrojenje termoenergane Vinča je snage 30,24 megavata električne energije i 50,5 megavata toplotne energije i obezbediće struju za pet odsto domaćinstava u Beogradu, kao i toplotnu energiju za grejanje 10 odsto domaćinstava.
Nakon izjava za medije, čelnici kompanije "Beo čista energija" su, u društvu ministarke Vujović i ambasadora Francuske i Japana, kao i direktora Kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Matea Kolanđelija, obišli postrojenje.
Pogledajte i: