„Bio je to srećan dan na kojem smo mi Nemci i danas zahvalni“, poručio je kancelar Olaf Šolc povodom godišnjice.
Gradonačelnik Vegner se obratio okupljenima na svečanosti kod Memorijala Berlinskog zida, opisujući rušenje Zida od strane građana tadašnje Istočne Nemačke kao „neverovatan trenutak“, prenosi AP.
Vegner se takođe osvrnuo na ljude „koji ne žive u slobodi i demokratiji“ i rekao da želi da Berlin „bude mesto nade“ za njih.
„Zaštitite slobodu, jer bez slobode, sve je ništa“, poručio je Vegner.
Štajnmajer i drugi zvaničnici su položili cveće u pukotine u zidu.
Za proslavu godišnjice, organizatori događaja napravili su privremeni zid od 5.000 postera koje su dizajnirali deca i odrasli pod motom „Mi podržavamo slobodu“, što je privuklo stalan priliv posetilaca, uključujući mnoge strane turiste.
Zid od postera se nalazi duž četiri kilometra dela nekadašnjeg zida u centru Berlina.
Plakati kombinuju zahteve istočnonemačkih demonstranata protiv komunističkih vlasti u jesen 1989. godine, kao što su sloboda izražavanja, sloboda štampe i sloboda putovanja, sa današnjim željama i nastali su u okviru radionica u školama, crkvenim parohijama, lokalnim umetničkih grupa i kulturnih projekata.
Večeras se očekuje performans 700 profesionalnih i amaterskih muzičara koji će sinhrono svirati pesme na različitim binama duž putanje nekadašnjeg zida.
Muzičari će izvesti numere „Hirouz“ Dejvida Bouvija i „Frajhajt“, nemačke rok zvezde Mariusa Miler-Vesternhagena, dok će tekstovi biti prikazani na ekranima kako bi publika mogla da peva uporedno.
Očekuje se da će ruski bend Pusi Rajot nastupiti u nedelju kao završetak proslave godišnjice.
Berlinski zid, jedan od ključnih simbola Hladnog rata, srušen je pre 35 godina, 9. novembra 1989. godine, što je bio uvod u ujedinjenje Nemačke, oktobra naredne godine.
Pad Berlinskog zida nije samo doveo do nestanka Nemačke Demokratske Republike, već je pokrenuo istorijske promene u Evropi i svetu, od raspuštanja istočnog Varšavskog bloka, pa do raspada Sovjetskog Saveza.
Pogledajte i: