Ovako je ruski ekspert Aleksandar Dudčak prokomentarisao navode „Volstrit džurnala“ o navodno, Trampovom planu za Ukrajinu koji, između ostalog, predviđa i stvaranje demilitarizovane zone duž linije fronta i isključivanje učešća Sjedinjenih Država u mirovnim misijama.
Ostaje nejasno ko će nadgledati demilitarizovanu zonu od oko 1.300 kilometara, ali je anonimni Trampov savetnik rekao da će Vašington zahtevati od evropskih saveznika da pošalju svoje trupe. Kako navodi list, „mirovne snage“ na teritoriji ne bi uključivale američke trupe ili trupe međunarodne organizacije koju sponzorišu SAD, kao što su UN.
Ovaj predlog je samo jedna od ideja koje kruže oko Trampovog tima, a novoizabrani predsednik teži da donosi velike političke odluke na licu mesta, rekli su izvori.
List napominje da Tramp još uvek nije odobrio nijedan od planova za regulisanje sukoba u Ukrajini, ali je, po pisanju američkih medija, ovo jedna od opcija koja se razmatra .
„Iz nekog razloga su odlučili da se takvi predlozi mogu uputiti Rusiji, ali barem takvi predlog nije zvanično iznet. Za sada su to samo navodi jednog američkog lista, koji se poziva na svoje izvore. Verovatno samo ispituju teren i reakciju Rusije“, kaže Dudčak.
Stav Moskve je da neće biti ponavljanja scenarija sa sporazumima iz Minska i zamrzavanja sukoba, s obzirom na gorko iskustvo koje su imali sa kolektivnim Zapadom, koji nikada nije ni nameravao da realizuje Minske sporazume, nego su iskoristili dobijeno vreme da napumpaju Kijev oružjem.
„Rusko rukovodstvo je svojevremeno prekinulo borbena dejstva i već smo prošli kroz sve to - Minsk-1, Minsk-2, Istanbul. Koliko su nas samo godina obmanjivali s minskim sporazumima. Govore o zaustavljanju. Zaustavljanju čega? Da bi se ponovo naoružali, regrutovali još nekoliko stotina hiljada ljudi u Ukrajini ili okupili neke bataljone po Evropi. Pa, to je potpuna glupost. Koga bi to moglo da zadovolji?! To je zaista plan za kapitulaciju Rusije“, ističe Dudčak.
Ekspert se osvrnuo i na jednu od opcija koju je predložio Trampov prelazni kabinet, a koja se tiče obećanja Kijeva da se neće priključiti NATO-u narednih godina u zamenu za to da Sjedinjene Američke Države nastave da snabdevaju Ukrajinu oružjem:
„Neutralni status Ukrajine na najmanje 20 godina – ko će to garantovati, možda Sjedinjene Države ili Tramp, isti onaj Tramp koji krši sporazume na kojima su pre toga Sjedinjene Države insistirale, a zatim ih uništavao kad su prestali da mu se sviđaju. To smo već videli na primeru dogovora sa Iranom i u pitanjima o Jerusalimu. Trampu se ne može verovati“, ocenjuje Dudčak.
Kakva će biti Trampova politika prema Ukrajini
Dudčak navodi da su takvi predlozi „mrtva slova na papiru“, jer je to potpuno besmislen predlog koji Rusiji nije ni najmanje interesantan.
„To samo znači – dajte nam malo vremena da predahnemo, jer smo umorni, doživljavamo poraz, gubimo teritorije, a želimo da zadržimo što više teritorije da bismo mogli da ih iskoristimo. Uložili su nekoliko stotina milijardi dolara u nadi da će dobiti trilione dolara u vidu resursa, poljoprivrednih površina i teritorija bogatih rudama, koje sadrže mnogo vredne mineralne resurse. Potreban im je samo predah“, ističe Dudčak.
Osvrćući se na Trampove reči da će okončati rat u Ukrajini u roku od „24 sata“, ako pobedi na izborima, Dudčak kaže da je „24 sata prošlo, ali mi i dalje čekamo mir u Ukrajini“.
„On nije rekao kako tačno misli to da postigne. On je obećao da će učiniti sve da Rusija ne može da nastavi da vodi borbene akcije, ali to je predizborno obećanje. Kao što to obično biva, mnoga predizborna obećanja ostaju samo – obećanja i mislim da će ovo biti jedno od prvih obećanja koja Tramp neće ispuniti sada kad je postao predsednik“, smatra Dudčak.
Dvojica Trampovih savetnika, penzionisani generali Kit Kelog i Fred Flejc, predložili su u junu da se prekine vojna pomoć Ukrajini osim ako zemlja ne pristane na mirovne pregovore sa Rusijom. Istovremeno, Kelog je rekao da će plan doneti dodatna upozorenja Rusiji da će SAD povećati vojnu podršku Ukrajini ako odbije uslove prekida vatre.
Govoreći o Trampovoj politici prema Ukrajini, ekspert kaže da se od njega može očekivati svašta.
„Tramp sigurno neće odustati od toga da vojno-industrijski kompleks Sjedinjenih Država dobija nove narudžbine. On je za to zainteresovan koliko i Bajden, jer i u redovima demokrata, i u redovima republikanaca postoji moćan lobi iz vojne industrije. Zbog toga je uzaludno očekivati da će on reći: „Ne, mi nećemo investirati u proizvodnju oružja koje nam donosi ogromne profite, samo zato što nešto nije uspelo u Ukrajini“. Ne, to nije opcija. Za njih je teritorija Ukrajine vrlo ozbiljan ulog“, ocenjuje Dudčak.
Zbog predaha zagovaraće ideju o zaustavljanju borbenih dejstava, podvlači ekspert.
„Zagovaraće mir, govoriće da je mir najbolje rešenje. Mir, ali zbog čega? Pa, da bi ogromne teritorije ostale pod kontrolom prozapadnog nacističkog režima, koji zlostavlja vlastiti narod. Možda je to njima interesantno. Za nas to nije prihvatljivo ni pod kojim uslovima, tim pre što pod kontrolom Kijeva i dalje ostaje 15-16 ili 17 miliona ljudi, koji čekaju oslobođenje. Za mir je potrebno osloboditi tu teritoriju od nacizma, koji ima veoma lošu tendenciju da se širi. To je zaraza koju treba uništiti“, naglasio je Dudčak.
Moskva ima svoje uslove za mir, a Kijev tzv. „plan pobede“. Rusija ne pristaje na zamrzavanje sukoba, već na definitivno okončanje konflikta. Rusija će ući u mirovne pregovore ukoliko Ukrajina odustane od ambicije da postane članica NATO i povuče svoje snage iz četiri nova ruska regiona - DNR, LNR, Zaporoške i Hersonske oblasti. Osim toga, Moskva traži nenuklearni status Ukrajine i smatra da treba sprovesti demilitarizaciju i denacifikaciju te zemlje.
Međutim, u „planu pobede“ Vladimira Zelenskog nema ni plana ni pobede. U suštini, to je vapaj za zapadnu pomoć i više oružja, što vodi ka eskalaciji. U tzv. planu predlaže se da se na teritoriji zemlje razmeste strane snage nenuklearnog obuzdavanja, zahteva se dozvola Zapada za udare u dubinu ruske teritorije, traži se hitan ulazak u NATO i slično.
Dudčak zaključuje da će mir u Ukrajini nastupiti tek onda kada „kapitulira nacistički režim u Kijevu“.
Kremlj je ocenio da članak američkog lista „Volstrit džurnal“, u kojem se tvrdi da tim Donalda Trampa navodno ima plan za rešavanje ukrajinskog sukoba, deluje bezlično i apstraktno. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je konstatovao da on više liči na plan „Volstrit džurnala“ o Ukrajini.
Objave su sve apstraktnije, dodao je Peskov.