„Naši oponenti ne treba da budu u zabludi. U slučaju agresivnih akcija NATO-a ili pojedinih država članica protiv naše zemlje, biće preduzete adekvatne recipročne mere u skladu sa suverenim pravom Rusije na samoodbranu i korišćenje svih sredstava za obezbeđenje svoje bezbednosti, sadržanim u Povelji UN. I nikome neće moći da se sakrije preko Atlantskog okeana, ni Lamanša“, upozorio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.
On je napomenuo da Moskva ne može da ne uzme u obzir da NATO odavno ne krije svoju agresivnu politiku prema Rusiji.
Ministar je podsetio da je u strategijama Alijanse Rusija opisana kao „najznačajnija i najdirektnija pretnju bezbednosti“, a da rukovodstvo NATO-a neprestano govori da će Rusija navodno napasti neku zemlju članicu NATO-a narednih godina.
Istovremeno, militarizacija Evrope se odvija ubrzanim tempom tokom vežbi, snage NATO-a uvežbavaju ofanzivne operacije protiv Rusije, dodao je Lavrov.
Ukoliko Kijev počne da koristi zapadno oružje dugog dometa za udare duboko u rusku teritoriju, onda će to značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO već otvoreno ratuju sa Rusijom, ne trudeći se više da kriju činjenice o „plaćenicima“, „dobrovoljcima“, instruktorima i drugim momcima „pod lažnom zastavom“, naglasio je ministar.
„Drugim rečima, sama priroda sukoba, koju su zapadni lideri pokušali (iako ne baš uspešno) da prikriju, bukvalno će izaći na videlo. Predsednik Vladimir Putin je govorio o tome. Svima treba da bude jasno da Ukrajinci ne mogu samostalno da koriste zapadno visokotehnološko oružje velikog dometa. Ne mogu bez zapadnih stručnjaka, bez obaveštajnih podataka, uključujući i onih dobijenih od kosmičke grupe zemalja NATO-a“, objasnio je Lavrov.
Antiruska orijentacija politike SAD zasnovana je na unutrašnjem političkom konsenzusu, konstatovao je diplomata.
„Antiruska i rusofobna orijentacija američke politike zasnovana je na unutrašnjem političkom konsenzusu i ima dvopartijsku prirodu. Ukrajina se smatra ključnim elementom hibridnog rata koji je pokrenut protiv Rusije“, prokomentarisao je šef ruske diplomatije budućnost odnosa između dveju zemalja u kontekstu predsedničkih izbora u Americi.
Nema potrebe da se uzima za ozbiljno ono što oba kandidata govore u žaru predizborne polemike, dodao je.
Rusija je, prema rečima Lavrova, spremna za ravnopravan dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama, pod jednim uslovom.
„Naš stav, kako ga je formulisao predsednik Rusije Vladimir Putin, dobro je poznat. Spremni smo na ravnopravan dijalog ako i kada američka strana pokaže ozbiljne namere da pošteno pregovara, na osnovu priznavanja ruskih nacionalnih interesa i principa reciprociteta“ rekao je ministar.
Kako je dodao, posebna odgovornost Ruske Federacije i SAD, kao najvećih nuklearnih sila, predodređuje potrebu za diplomatskim kontaktima.
Pogledajte i: