On je napomenuo da su stvorene mnoge institucije unutar ruske privrede, što je poslužilo kao oslonac u novom talasu privrednog rasta.
„Shodno tome, proaktivna pozicija već 2022. godine kao odgovor na negativan pritisak zapadnih zemalja, nije samo reakcija na taj pritisak, već su proaktivne aktivnosti omogućile i da se minimiziraju negativne posledice, i da se dobiju značajni pozitivni benefiti“, rekao je Oreškin u obraćanju na međunarodnom simpozijumu „Stvarajući budućnost“.
Zemlje BRIKS-a dominiraju globalnom ekonomijom
On je objasnio zašto ideologija BRIKS-a toliko privlači sve i zbog čega toliko zemalja želi da učestvuje u ovoj asocijaciji.
Razlog je taj što je BRIKS izgrađen na dva principa – a to su konsenzus i rad na pozitivnoj agendi, a ne negativnoj, kao G7, istakao je Oreškin.
Prema njegovim rečima, zemlje BRIKS-a dominiraju u oblasti globalnog ekonomskog rasta.
„Zemlje BRIKS-a stabilno dominiraju u sferi globalnog ekonomskog rasta i već dominiraju globalnom ekonomijom. To su objektivni procesi povezani sa velikim brojem faktora“, naglasio je zamenik šefa predsedničke administracije.
Među ključnim faktorima ukazao je na poboljšanje kvaliteta života u zemljama BRIKS-a, natalitet i naveo druge demografske i socio-ekonomske razloge. Najbrži rast je u Južnoj Aziji i afričkim zemljama, dodao je.
Bez članica asocijacije globalnog ekonomskog rasta neće biti, ocenio je on.
Oreškin je napomenuo da Rusija i Kina sve više dominiraju na globalnim tehnološkim tržištima.
„Vidimo kako se Kina, Rusija i druge zemlje sve više afirmišu na polju tehnološke agende i počinju da dominiraju na međunarodnim tržištima. U Kini – na tržištu električnih vozila, a u Rusiji – na tržištu nuklearne energetike“, konstatovao je.
On je takođe istakao da to liderstvo pruža više mogućnosti za ekonomski rast ne samo zemalja BRIKS-a, već i zemalja Globalnog juga i Istoka.
Prema njegovim rečima, Vašington je besplatno dobio 12,6 biliona dolara, koje je svet uložio u gotovo neprofitabilne aktive.
„Otvarajući američke statističke podatke, u dokumentu koji se zove međunarodna investiciona pozicija, mogu da se pronađu sledeće brojke — obim ulaganja u gotovinu, u depozite u američkim bankama i američke državne obveznice, odnosno instrumente sa nikakvim ili skoro nikakvim prihodom — 12,6 biliona dolara. Šta je to? To je novac koji su SAD u suštini dobile besplatno od ostatka sveta. Ali, to čak nije novac, već dobra i usluge koje su SAD koristile mnogo godina, plaćajući svojim dugoročnim obavezama koje ne donose prihod ostatku sveta“, objasnio je Oreškin.
Podsetimo, u Kazanju je od 22. do 24. oktobra održan Samit BRIKS-a koji je potvrdio odsustva izolacije Rusije i izazov hegemoniji Zapada.
Pogledajte i: