Vučević je istakao i da će odluka o političkoj odgovornosti biti doneta u danima pred nama i da to neće dugo trajati.
„Što se tiče političke odgovornosti ona mora da postoji. Razgovarao sam sa predsednikom Srbije i tu odluku ćemo doneti hladne glave, racionalno, a ne nošeni tvitovima i objavama na društvenim mrežama“, rekao je Vučević novinarima u Šangaju, gde boravi u poseti.
Istakao je da se od te odluke ne beži i da se neće bežati i da će ona biti rezultat odgovornog političkog razgovora i objektivnog sagledavanja situacije i da ovde nije reč o krivičnoj već političkog odgovornosti koja se odnosi na vođenje države, grada, resora ili nekog preduzeća, a da će krivičnu utvrditi policija i tužilaštvo, odnosno sud.
„Videćemo koja će biti konačna odluka. Ne beži se od toga, ne krade se vreme. Mislim da je najvažnije da razumemo bol porodica onih koji su stradali, da dozvolimo da ono što je deo običaja, deo kulture, a to je da porodice mogu da sahrane i na miru isprate svoje nastradale i da svi uvaže da se ta atmosfera poštuje“, rekao je Vučević.
On je ukazao da je istraga u rukama javnog tužilaštva i policije, dodajući da je obavešten da su krenula saslušanja i uzimanja izjava od svih koji su u lancu odlučivanja i donošenja odluka koji se tiču rekonstrukcija ili radova na železničkoj stanici u Novom Sadu.
„Mnogo toga je nepoznato u ovom trenutku i mora se reći istina. Niko ne raspolaže svim podacima pošto je to zaista vrlo kompleksno pitanje da li je rađeno nije rađeno, ako jeste kada je rađeno i šta je rađeno, govorimo o celoj železničkoj stanici, onda kako je došlo do nesreće, šta se desilo, kako je moguće da je konstrukcija popustila, kako je moguće da je tako odjedanput popustila...“, rekao je premijer.
Na pitanje novinara da li će predmet inspekcije biti i ostali objekti koje je radila ista kineska kompanija poput Fruškogorskog koridora, premijer je naglasio da nikada neće biti deo potencijalne antikineske histerije koja se sad nameće.
„Nikad neću biti deo ove potencijalne antikineske histerije koje se nameće. Sad je krenula histerija, naravno geopolitički, politički potkovana da sada valjda treba da pohapsimo sve kineske kompanije i predstavnike kompanija, da im zabranimo da rade. Ne znamo ni ko je šta radio, ni da li je rađeno, ni da li su to rezultati 1964. ili 2022. ili 2024.“, naveo je Vučević.