SRBIJA

Srbija odgovorila na packe iz Vašingtona i Brisela

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije poručilo je da Predlog zakona o proglašenju AP Kosova i Metohije za područje posebne socijalne zaštite ima za cilj da zaštiti prava i socijalnu sigurnost srpskog naroda na KiM, u skladu sa širom posvećenošću Srbije stabilnosti u regionu.
Sputnik
Saopštenje Ministarstva usledilo je nakon što su EU i SAD upozorile da je Srbija prekršila obaveze iz dijaloga usvajanjem Predloga zakona o proglašenju KiM za područje posebne socijalne zaštite.
Srbija je, kako je saopštilo Ministarstvo, posvećena konstruktivnom i otvorenom dijalogu sa svim svojim partnerima, uključujući EU, SAD i Ujedinjeno kraljevstvo, kao i druge međunarodne partnere, i ceni transparentnu i javnu komunikaciju u rešavanju osetljivih pitanja.
„Predmetni zakon ima za cilj da zaštiti prava i socijalnu sigurnost srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, u skladu sa našom širom posvećenošću stabilnosti u regionu. Čak i u Rezoluciji UN koju je usvojila Generalna skupština, kojom je EU preuzela ulogu fasilitatora dijaloga, propisano je da dijalog treba da ima za cilj poboljšanje života ljudi. Predloženim merama Beograd teži upravo tom cilju — poboljšanju uslova i kvaliteta života Srba na Kosovu i Metohiji“, navodi se u saopštenju objavljenom na društvenoj mreži Iks.
Pitanje statusa, ističe se, nikada ne bi trebalo da ima prednost nad ljudskim pravima, koja su, kako se navodi, ozbiljno narušena nizom nekoordinisanih i jednostranih akcija vlade premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, niti nad nastojanjem da se sprovedu postojeći sporazumi.
„I dalje veoma zabrinuti za dobrobit srpskog naroda i drugih zajednica, takođe se veoma nadamo da reakcije javnosti na legitimne napore Beograda da pomogne onima koji pate kao posledica jednostranih i nekoordinisanih akcija neće biti protumačeni kao dodatno ohrabrenje za takve radnje. Srbija ostaje u potpunosti angažovana u procesu dijaloga i posvećena je primeni svih sporazuma, uključujući Zajednicu opština sa srpskom većinom (ZSO). Verujemo da sve strane, uključujući naše međunarodne partnere, treba da podrže otvoren i saradnički pristup kako bi se osiguralo da dijalog ostane delotvoran i uz uzajamno poštovanje“, poručuju iz Ministarstva.
Samo pravičan i uravnotežen pristup dijalogu i implementacija postojećih sporazuma će podstaći poverenje i pomoći da se zajednički izgradi stabilna i sigurna budućnost.
„Pozivamo na dalje konstruktivne razgovore sa svim uključenim stranama kako bismo direktno i u dobroj nameri rešili sve probleme. Srbija je, kao i uvek, spremna da radi na mirnoj, stabilnoj i bezbednoj budućnosti za sve narode i zajednice u regionu“, naglašeno je u saopštenju.
Pogledajte i:
Komentar