On ističe da je ZSO jedan od sporazuma o dijalogu koji je ratifikovan u Skupštini privremenih prištinskih institucija 2013. godine, i da, kao takav, treba biti implementiran bez odlaganja.
Orav napominje da je tako nešto naglašeno i u Izveštaju EK za Kosovo, i naziva neophodnim da Beograd i Priština preduzmu korake napred prema implementaciji Briselskog temeljnog sporazuma i Ohridskog aneksa postignutog 2023. godine.
“Istina, nije samo ovogodišnji izveštaj koji se bavi dijalogom, već se i prethodni, jer su se u početku Srbija i Kosovo dogovorili oko normalizacije odnosa, a Evropska unija aktivno pomaže taj proces. Dakle, ima još puno toga što treba učiniti, a mnoge od tih obaveza su u međusobnom dogovoru koje treba sprovesti. Apsolutno je jasno", kaže on.
Govoreći o budućnosti dijaloga, Orav ističe da će se tek videti dinamika tog procesa nakon konstituiranja novih struktura u Evropskoj uniji.
“Nije na meni da govorim u ovom trenutku jer ja sam samo šef delegacije ovde na Kosovu, trenutno ne razmišljam o tome, ali posebni predstavnik Evropske unije i novi visoki predstavnik moraju odlučiti kako postupiti kada nova komisija dođe, a nadamo se da će se to dogoditi 1. decembra, ali moglo bi biti i malo kasnije“, naglašava Orav.
On cmatra da tzv. Kosovo ima zakonsku obavezu da uspostavi ZSO.
“Tokom godina u kojima Kosovo i Srbija pregovaraju u procesu dijaloga, postignuto je nekoliko sporazuma, a ZSO je jedan od sporazuma. Mislim da je samo jedan sporazum ratifikovan u kosovskom parlamentu s dvotrećinskom većinom glasova. I zakonska je obveza to učiniti i sprovoditi", precizira Orav.
Pogledajte i: