„Što se tiče Libana, mi smo u kontaktu sa svima, nisam čuo takve predloge. Mi, kao stalni član Saveta bezbednosti UN, radimo na rezoluciji 1701, aktivno učestvujemo u svim diskusijama koje se vode u Njujorku i na drugim mestima, kao i tokom bilateralnih kontakata. Mi smo, naravno, spremni da damo svoj doprinos uspostavljanju mira i stabilnosti“, rekao je on, odgovarajući na pitanje da li je bilo predloga da Ruska Federacija postane garant potencijalnog sporazuma između Libana i Izraela.
Ranije je portal Inet, pozivajući se na visoke izraelske zvaničnike, izvestio da Izrael, uz učešće SAD, aktivno pregovara o nagodbi sa Libanom i da je zainteresovan da Rusija igra posebnu ulogu u osiguranju poštovanja budućeg sporazuma.
Prema izvoru portala, plan rešavanja krize o kojem se raspravlja uključuje tri glavne komponente. Prvi od njih uključuje "široku primenu" Rezolucije 1701 Saveta bezbednosti UN, kojom je okončan Drugi libanski rat 2006. godine, navodi se u saopštenju. U skladu sa ovom rezolucijom, pokret Hezbolah mora da povuče svoje formacije severno od reke Litani, odnosno više od 30 kilometara od granice sa Izraelom. Libanska vojska bi trebalo da rasporedi 5.000 do 10.000 vojnika duž granice, a mirovne snage UN u Libanu takođe bi trebalo da budu povećane da nadgledaju bezbednost, dodaje se u izveštaju.