SRBIJA

Žiofre predao Vučeviću Izveštaj EK: Usklađivanje sa spoljnom politikom EU deo pregovaračkog okvira

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre predao je premijeru Milošu Vučeviću Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu.
Sputnik
Žiofre je izavio da je progresivno usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politkom EU deo pregovaračkog okvira, kao i da EU želi da Srbija bude deo njene porodice.
"Dakle, zemlja kandidat mora progresivno odnosno postepeno, da se uskladi sa odlukama u okviru ove politike, a neke podrazumevaju restriktivne mere, neke su deklaracije. I zaista usklađivanje postoji i u jednom i u drugom, i to je ono što tražimo", rekao je Žiofre na konferenciji za medije.
On je tako odgovorio na pitanje novinara šta EU preporučuje Srbiji posle ovog izveštaja šta Srbija treba da uradi da bi se uskladila sa tom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, da li su postavili neke rokove i da li to znači uvođenje sankcija Rusiji.
Kako je rekao, s obzirom na to da je Srbija zemlja kandidat, EU ima snažne veze sa Srbijom.
Dodao je da proces pregovaranja traje dugo i da je nastala komplikovanija geopolitička situacija zbog sukoba uUkrajini, koja sada traje već skoro 1.000 dana.
„U tim okolnostima važno je imati jasnu geostratešku orijentaciju i o tome smo razgovarali sa Srbijom. Mi verujemo da će Srbija biti članica EU, idemo u tom pravcu i želimo da možemo računati na Srbiju kao pouzdanog i iskrenog partnera koji će biti deo naše Unije koja se zasniva na zajedničkim vrednostima demokratije i vladavine prava", poručio je Žiofre.
Naglasio je da je to unija u koju Srbija stupa i zato što je sama to odlučila.
"Dakle, doneli ste svesnu odluku da se pridružite i to će učiniti Uniju i većom i snažnijom. O tome smo razgovarali i prošle nedelje i danas i nastavićemo dalje da razgovaramo. Pravac je vrlo jasan, mi želimo Srbiju u EU, imamo jasnu geostratešku orijentaciju a to je da Srbija bude deo naše porodice", poručio je Žiofre.

Vučević: Razumemo poruke Brisela

Vučević je poručio da Srbija ostaje na evropskom putu i da je članstvo u EU glavni spoljno-politički cilj Srbije, kao i da razumemo da nas čeka intenzivno usklađivanje sa EU po pitanju spoljne i bezbednosne politike.
"Naravno da smo shvatili poruku Brisela, koju čujemo ne po prvi put i , u odnosu na ovu temu. Razumemo da nas čeka intenzivno usklađivanje kako budemo stvarali napredak u pridruživanju EU. To je nešto što za nas nije nejasno ili nepoznato. Naravno, mi očekujemo da to budu paralelni procesi, jer bez toga sve to nema ni smisla", rekao je Vučević.
On je tako odgovorio na pitanje novinara da li mu je šef Delegacije EU u Srbiji Emeanuele Žiofre rekao na sastanku pre konferencije šta bi Srbija trebalo da uradi i na pitanje da li će uvesti sankcije Rusiji.
Novinar je, takođe, pitao kako komentarišu to što je Ursula fon der Lajen otkazala sastanak sa Vučevićem, ali se sastala sa Vučićem i napomenuo da obojica kao predstavnici vlasti u Srbiji imaju istu politiku i da je predsednik države verovatno znao da se premijer sastao sa predstavnikom Rusije.
Na pitanje kako je doživeo to što je Fon der Lajen otkazala sastanak Vučević je rekao da je video izjave predstavnika Evropske unije.
"Ono što je najvažnije je da Srbija ostaje na evropskom putu i to je to. To je to. Ko hoće, sastaje se, ko neće, ne sastaje se. Mi dalje radimo. Videli ste da smo se danas sastali. Nastavićemo dalje da radimo. Nema tu ni sujete, ni uvređenosti, uvredljivosti, ni taštine. Svako svoj posao. Mi vodimo pre svega računa o Srbiji ", poručio je Vučević.
Dodaje da je Žiofre izneo neke glavne poruke ili stvari koje EU misli da treba da naglase iz izveštaja, ali gde smo i mi nešto istakli što se tiče pozicije Srbije.
"Naša usklađenost sa spoljnopolitičkom bezbednosnom politikom EU je 53 odsto kada bi to merili u relativnim brojevima, ali ponoviću ono što sam rekao - nije pitanje, a jasno nam je da to znači EU, usklađivanje sa izjavama i deklaracijama", naveo je on.
Podsetio je da Srbija participira u tri vojne mirovne misije sa EU, kao i da smo doneli zakon o učešću civila prošle godine u mirovnim misijama.
"Ne zaboravite da Srbija i te kako učestvuje u ukupnoj bezbednosnoj politici Evrope i EU po pitanju pre svega odbrambene industrije i da ne dozvoljava da iko krši sankcije, govorimo o trećim stranama. To je nešto što je moja obaveza da istaknem i što je Srbija konkretno uradila. A pitanje, naravno, sada broja dokumenata je uvek relevantno", naveo je Vučević.
Premijer je ponovio da Srbija participira u tri mirovne misije, koje su pod pokroviteljstvom EU i da je država u kontaktu sa svim stranama.
Evropska komisija je danas usvojila godišnji Paket proširenja za 2024. godinu koji se sastoji od izveštaja za deset kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU, među kojima je i izveštaj za Srbiju, a koji je danas predstavljen u Briselu.
Evropska komisija je u nacrtu izveštaja o Srbiji za 2024. godinu, u koji je Tanjug imao uvid, navela da je Klaster 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, tehnički spreman za otvaranje i istakla da će ukupni tempo pregovora nastaviti da zavisi od reformi vladavine prava i normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
Ovogodišnji nacrt izveštaja ima oko 100 strana, a u delu koji se odnosi na dijalog Beograda i Prištine navodi se da se od obe strane očekuje da sprovode obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, što, kako se napominje, uključuje osnivanje Zajednice srpskih opština.
SRBIJA
Srbija neće da bude briselska kolonija – Evropsku uniju žuljaju Rusija i Kina
Komentar