SVET

U Americi je uzavrelo: Neke stvari vidimo prvi put

Ruskim novinarima je još pre početka rata u Ukrajini oduzet status novinara u Americi i oni se smatraju učesnicima u informacionom ratu protiv SAD, kaže za Sputnjik glavni urednik Novog standarda Aleksandar Vujović povodom privođenja ruskih novinara na aerodromu u SAD.
Sputnik
Privedeni su ruski novinari koji su doputovali da izveštavaju o predstojećim izborima. Viza snimatelja lista „Izvestija“ je poništena iz „administrativnih razloga“, saopštila je zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

Administrativno „poništavanje“ ruskih novinara u SAD

U noći 29. oktobra po američkom vremenu ruski dopisnici lista „Izvestija“ otputovali su u SAD kako bi pratili predsedničke izbore koji se održavaju 5. novembra, dodale je Zaharova.
„Oni nisu otputovali tamo inkognito, otišli su na osnovu izdatih dokumenata. Oni su naveli cilj – da rade kao novinari, da prate izbore. Prošli su sve procedure. Dobili su vize, dozvolu, uzeli ceo paket dokumenata i krenuli u SAD. Tamo su ih primili na aerodromu, priveli i ispitivali. Ispitivanje je trajalo više sati. Nakon toga snimatelju grupe nisu dozvolili da pređe granicu. Njegova viza za ulazak je poništena, a kao razlog su navedeni administrativni razlozi. Nije jasno šta to znači. Eto tako, administrativni“, saopštila je Zaharova.
Dok se sve to dešavalo, američka administracija nije obavestila ruske diplomate i rusku ambasadu u Vašingtonu o zadržavanju državljana Ruske Federacije, dodala je Zaharova.

Novinari kao ratnici

Sjedinjene Američke Države su posebno osetljive sada uoči samih izbora tako da je pitanje da li bi ruski novinari bili uhapšeni da su došli u Ameriku tri meseca kasnije. Verovatno i ne bi, ali u nizu sličnih vesti koje su dolazile u protekle dve ili dve i po godine ovo nije nešto što previše iznenađuje, jer su jednostavno počeli sve ruske novinare da posmatraju bukvalno kao učesnike u ratu“, smatra Vujović.
Da je situacija bila obrnuta, odnosno da je Rusija onemogućila rad američkim novinarima na Zapadu bi se digla velika prašina zbog ugrožavanja medijskih sloboda, a Rusija bi bila optužena za totalitarizam, ocenjuje Vujović.

Poruka novinarima: Niste dobrodošli

Međutim, trebalo bi ipak sačekati da se utvrdi da li su ruski novinari uhapšeni ili su privedeni pa pušteni, dodaje Vujović.
„Ako budu uhapšeni to će biti skandal jer bi onda morali da kažu koje su konkretno krivično delo ruski novinari počinili. Videćemo da li će biti optužnice i kakva će ona biti. Videli smo da su kamermana vratili iz administrativnih razloga, ali ovo je poruka ruskim novinarima da nisu dobrodošli u SAD da izveštavaju. Lično mislim da neće ići na to da im napakuju neko teže krivično delo, ali prosto ne znam, videćemo“.
Privođenje ruskih novinara desilo gotovo istovremeno sa prekidom podrške tri američka medija demokratskom predsedničkom kandidatu Kamali Haris.

Zašto su američki liberalni mediji „kenselovali“ Kamalu

Vašington post“, „El-Ej tajms“ i Ju-Es-Ej tudej prekinuli su višedecenijsku praksu javne podrške demokratskom predsedničkom kandidatu, zbog same Kamale Haris, ali još više zbog sopstvene veoma narušene reputacije koju tim potezom pokušavaju da spasu, ocenjuju analitičari.
Međutim, Vujović smatra da ta dva događaja nisu povezana, a da je odbijanje tri liberalna medija da podrže Kamalu Haris unutrašnja stvar Sjedinjenih Američkih Država. Vlasnik „Vašington posta“ Džef Bezos anticipra Trampovu pobedu na izborima i zbog toga je okrenuo leđa Harisovoj zato što ima svoje poslovne interese, dodaje Vujović.
„Što se tiče 'Los Anđeles tajmsa', njima verovatno ne odgovara činjenica što Kamala pokušava da se dodvori delu Trampovih birača i mitinguje sa Liz Čejni koja je ekstremno nepopularna ne samo među demokratama nego i među republikancima, zato što se zna šta je porodica Čejni. Tako da mislim da konkretno ove dve stvari nisu povezane i mislim da maltretiranje ruskih novinara ima veze sa nekom vrstom paranoje američkih službi bezbednosti uoči predsedničkih izbora“.

Predizborna atmosfera – Amerika pred pucanjem

Kad je reč o otkazivanju poslušnosti liberalnih medija Kamali Haris, najvažniji je „Vašington post“, ocenjuje Vujović i podseća da je Džef Bezos u svojoj kolumni napisao da je poverenje naroda u novinare najniže u istoriji kao i da su na listi popularnosti pali ispod političara iz Kongresa.
Zato je Bezos naveo da će „Vašington post“ krenuti drugim putem i da će njegovi novinarski sadržaji biti više izbalansirani.
„Bezos je povukao najnormalniji potez, a predizborna atmosfera u Americi sad je uzavrela i svašta se događa u vezi sa tim. Oko 200.000 ljudi je otkazalo pretplatu 'Vašington postu'. Danas sam video i bilborde u Njujorku gde stoji žena sa Trampovom kapom 'učinimo Ameriku ponovo velikom' i Biblijom u ruci, precrtana je, a na bilbordu piše 'držite smeće dalje od Njujorka'. Znači, tamo je atmosfera toliko uzavrela tako da neke stvari gledamo po prvi put. A što se tiče hapšenja ruskih novinara, to ima veze sa celom ovom konstrukcijom koja je intenzivirana nakon početka ukrajinskog rata i koja dostiže vrhunac sada, uoči američkih izbora“.
Hapšenje ruskih novinara nema veze ni sa stanjem na frontu u Ukrajini, ali ima veze sa Ukrajinom jer je u Americi u poslednje dve tri godine stvorena takva atmosfera u kojoj je normalno uhapsiti ruske novinare, zaključio je Vujović.
Pogledajte i:
RUSIJA
Moskva: Ruski novinari ne daju Zapadu da formira sliku sveta kakvu bi želeo
Komentar